60 lat Szpitala Pediatrycznego ? cz.1

Data dodania: 14 lut 2019 261

W tym roku minie 60. rocznica utworzenia w Bielsku-Białej specjalistycznego szpitala dziecięcego. Uroczysty jubileusz nasza placówka medyczna będzie świętować jesienią, ale już dziś warto przypomnieć, jak wyglądały jej początki.

Nie każdy wie o tym, że historia Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej ściśle związana jest z dziejami bielskiej wojskowości. Dlaczego? Bo budynki, które od sześciu dekad służą pediatrii wcześniej gościły żołnierzy. Kompleks okazałych gmachów stojących przy zbiegu ulic Sobieskiego i Konopnickiej zbudowano bowiem pod koniec XIX stulecia na koszary dla austriackiego wojska. W dwudziestoleciu międzywojennym oraz w pierwszej dekadzie po zakończeniu II wojny światowej gospodarzami koszar byli polscy żołnierze. Jednak w połowie lat 50-tych XX wieku budynki poszły do cywila. To znaczy armia z nich zrezygnowała i oddała je miastu Bielsko-Biała. A to zdecydowało, że jeden z byłych koszarowych obiektów służyć będzie Liceum Medycznemu dla Pielęgniarek, a reszta stanie się bazą specjalistycznego szpitala dziecięcego. Oczywiście wiązało się to z koniecznym remontem wojskowych niegdyś pawilonów.

Pełniącą funkcję dyrektora szpitala w budowie została dr n. med. Franciszka Eitminowicz-Sułkowska, która wiele czasu, zdrowia i energii poświęciła idei utworzenia nowej, specjalistycznej placówki medycznej. Dziecięcy szpital w Bielsku-Białej – oficjalnie noszący nazwę Szpitala Miejskiego nr 3 - swoją działalność rozpoczął w 1959 roku. Jego patronem został Janusz Korczak - lekarz, pedagog, wielki przyjaciel dzieci, który w czasie okupacji hitlerowskiej pomagał sierotom w warszawskim getcie i choć miał szansę uratowania życia, poszedł na śmierć wraz ze swoimi podopiecznymi. W pierwszym oddanym do użytku szpitalnym budynku uruchomiono Oddział Niemowlęcy i Oddział Biegunkowy. W drugim wyremontowanym pawilonie funkcjonowały Izba Przyjęć, Oddział Dzieci Starszych o profilu diabetologicznym oraz Oddział Gruźlicy Dziecięcej. Prócz tego szpital posiadał również kuchnię mleczną dla niemowląt, kotłownię, pralnię i laboratorium. Z czasem, w kolejnym wyremontowanym budynku dawnych koszar utworzono hotel dla matek karmiących, kaplicę oraz pokoje dla lekarzy szkolących się w bielskim szpitalu i dla pracowników jego administracji. Dyrektorem Szpitala Dziecięcego w Bielsku-Białej był dr n. med. Jan Kroczak, jednocześnie ordynator Oddziału Biegunkowego. Prócz niego kadrę kierowniczą medycznej placówki tworzyli dr n. med. Franciszka Eitminowicz-Sułkowska, lek. med. Kazimierz Ziaja i lek. med. Jerzy Dalewski.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl