Oddział Chirurgii Dziecięcej

Data dodania: 19 maj 2014 27

Oddział Chirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Otolaryngologii Dziecięcej:

Ordynator Oddziału :

·         Lek. med. Mirosław Harężlak - specjalista II? chirurgii dziecięcej

Z-ca Ordynatora:

·         Lek. med. Jolanta Grudzień- specjalista II? otolaryngologii dziecięcej.

Pielęgniarka Oddziałowa :

          mgr Halina Boślak

Oddział Chirurgii Dziecięcej z Poddziałem Otolaryngologii Dziecięcej podzielony jest na dwie części chirurgiczną – 21 łóżek i otolaryngologiczną – 9 łóżek.

W ramach Oddziału leczeni są pacjenci od 0- 18 r. ż.

W Oddziale istnieje możliwość pobytu opiekuna z dzieckiem.

Rodzice/opiekunowie mają możliwość korzystania z zaplecza kuchennego z lodówką, czajnikiem, kuchenką mikrofalową oraz łazienki z prysznicem.

W części chirurgicznej zakres leczonych schorzeń obejmuje ostre choroby chirurgiczne jamy brzusznej, urazy głowy, klatki piersiowej i brzucha, obrażenia tkanek miękkich i innych okolic ciała, wady rozwojowe ( palcozrost, palce dodatkowe, spodziectwo, wnętrostwo, znamiona barwnikowe), przepukliny, wodniaki, guzki tkanek miękkich, torbiele, oparzenia, blizny pooparzeniowe, schorzenia ropne kości, tkanek miękkich i jam ciała, a także złamania kości.

W Oddziale wykonuje się także laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego, laparoskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego.

Oddział ściśle współpracuje z przyszpitalną Poradnią Chirurgiczną dla Dzieci, szczególnie w zakresie planowego leczenia operacyjnego.

W części otolaryngologii dziecięcej realizowane jest leczenie zachowawcze i operacyjne schorzeń górnych dróg oddechowych, głownie operacje na migdałkach gardłowych i podniebiennych, operacje uszu, drenaż jam bębenkowych i odbarczanie ropni. Operowane w ramach oddziału są również torbiele szyi oraz operacje na przegrodzie nosa i na zatokach.

  • W ramach współpracy z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci w oddziale wykonywane są zabiegi tracheotomii, które ułatwiają, a czasem wręcz umożliwiają chorym dzieciom oddychanie.
  • W oddziale prowadzona jest również diagnostyka zaburzeń słuchu, w tym badania audiologiczne i przesiewowe badania słuchu. 

Oddział Chirurgii Dziecięcej dysponuje 22 łóżkami, a o małych pacjentów dba tam 7 lekarzy specjalistów oraz doświadczony zespół 18 pielęgniarek. W ubiegłym roku leczyło się na tym oddziale 2176 pacjentów i wykonano tam 1207 zabiegów operacyjnych.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl