Uwaga na środki psychoaktywne!

Data dodania: 19 sie 2019 288

Statystyki dowodzą, że pierwszy kontakt młodych ludzi ze środkami psychoaktywnymi często ma miejsce podczas wakacji. Jak się zorientować, że dziecko zaczęło sięgać po te niebezpieczne używki?

- Doświadczenia naszego oddziału jasno pokazują, że problem używania przez młodzież z terenu Podbeskidzia środków psychoaktywnych jest naprawdę poważny i dotyczy zarówno chłopców jak i dziewcząt. Rodzice często sądzą, że tego typu używki to jakiś daleki, trudno dostępny dla ich dziecka świat i mimo niepokojących zachowań córki lub syna, nie podejrzewają, co jest ich rzeczywistym źródłem. Tymczasem różnego rodzaju środki psychoaktywne, czasami powstające na bazie ogólnodostępnych leków i napojów, są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki, a młodzi ludzie bez trudu mogą się dowiedzieć, w jaki sposób je zdobyć. Dlatego bardzo ważne jest to, aby rodzice mieli świadomość tego zagrożenia i kontrolowali czy problem nie dotyczy także ich dziecka – mówi Agnieszka Pawełko, pielęgniarka oddziałowa Całodobowego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Wśród posiadanych przez młodych ludzi przedmiotów szczególną uwagę rodziców powinny zwrócić igły, strzykawki, tabletki, drażetki, kapsułki, rurki do wdychania oparów, biały proszek lub bezbarwne, przezroczyste kryształki bez zapachu o gorzkim smaku, tubki czy woreczki klejów lub smarów, naczynia pokryte brudnym nalotem czy osmalone sreberka. Alarmujące zachowania to między innymi bełkotliwa mowa lub jej zaburzenia, gadatliwość i wesołkowatość, stany euforyczne, dziwne, nieracjonalne wypowiedzi, nadpobudliwość i wzmożona energia lub też wyraźne zmniejszenie energii życiowej, nerwowość, impulsywność, agresywność, kłopoty ze snem, wahania nastroju od euforii do apatii. O używaniu różnego rodzaju środków psychoaktywnych świadczyć może także zwiększone łaknienie, apetyt na słodycze czy brak apetytu. A także rozszerzone źrenice w nikłym stopniu reagujące na światło, zwężone źrenice, oczy przekrwione lub szklane, krosty i wrzody w okolicy nosa i ust, pęknięcia na wargach, plamy i zaczerwienienia na skórze oraz znaczne ubytki wagi ciała.

Szczegółowe informacje o środkach psychoaktywnych, wywoływanych przez nie objawach oraz skutkach ich używania znaleźć można w internetowej Poradni Narkotykowej on-line: https://www.narkomania.org.pl

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl