Oddział Pediatryczny - największy oddział szpitala

Data dodania: 15 cze 2014 31

Oddział Pediatryczny  z pododdziałem gastroenterologicznym  (40 łóżek)

Ordynator Oddziału :

  • Lek. med. Lidia Zuber-Fabia-  specjalista II st. pediatrii

Z-ca Ordynatora:

  • lek. med. Magdalena Przemorska - specjalista pediatrii

Pielęgniarka Oddziałowa :

  • mgr Danuta Kliś- specjalista pielęgniarstwa pediatrycznego

 

W strukturze oddziału wydzielona jest część gastroenterologiczna, w której leczone są dzieci od 0 do 18 r. ż., z powodu wirusowych i bakteryjnych zakażeń układu pokarmowego.

W części ogólnopediatrycznej 28 łóżka hospitalizowane są dzieci w wieku od 3 -18 r.ż.

W Oddziale leczone są dzieci z ostrymi, a także przewlekłymi stanami chorobowymi.

Oddział prowadzi diagnostykę i leczenie w zakresie chorób:

  • przewodu pokarmowego: w tym leczenie u dzieci infekcji przewodu pokarmowego, chorób wątroby, diagnostyka bólów brzucha, badania laboratoryjne krwi, stolca, badanie USG w kierunku nieswoistego zapalenia jelit.
  • układu oddechowego: leczenie zapaleń płuc, oskrzeli, infekcji górnych dróg oddechowych, astmy,  istnieje możliwość wykonania spirometrii, diagnostyki alergii, rtg klatki piersiowej, tomografia klatki piersiowej.
  • układu krążenia: wykonujemy EKG, ECHO serca, holter EKG, holter RR, konsultacje kardiologiczne.
  • układu nerwowego:  infekcje układu nerwowego, zapalenie opon mózgowych, diagnostyka i leczenie padaczki, bólów głowy, możliwość wykonania EEG, TK, MR, konsultacji neurologicznych.
  • układu moczowego:leczenie zakażeń układu moczowego, zapalenia nerek, leczenie zespołu nerczycowego, możliwość wykonania cystografii, urografii., USG układu moczowego.
  • choroby tarczycy: nadczynność, niedoczynność.
  • choroby układu krwiotwórczego (niedokrwistość, małopłytkowość,powiększenie węzłów chłonnych – diagnostyka

W Oddziale istnieje możliwość izolacji pacjentów z chorobami zakaźnymi ( ospa, zapalenie wątroby)

W trudnych diagnostycznie przypadkach konsultujemy się ze specjalistami  z Ośrodków Klinicznych, z którymi prowadzimy stałą współpracę i wymianę doświadczeń.

Personel prowadzi edukację pacjentów i ich rodziców, poradnictwo dietetyczne dla dzieci z zaburzeniami odżywiania, przewlekłymi schorzeniami nerek.

W ramach oddziału istnieje możliwości konsultacji specjalistycznych ( m.in. kardiologicznych, neurologicznych, alergologicznych, otolalaryngologicznych, chirurgicznych, endokrynologicznych)

W trakcie hospitalizacji dzieci mogą korzystać ze świetlicy oddziałowej.

W Oddziale istnieje możliwość pobytu rodzica/ opiekuna z dzieckiem, rodzice/opiekunowie mają możliwość korzystania z zaplecza kuchennego z lodówką, czajnikiem, kuchenką mikrofalową oraz łazienki z prysznicem.

Rocznie na Oddział Pediatryczny naszego szpitala trafia około dwa i pół tysiąca dzieci.  Głównie z Bielska-Białej i powiatu bielskiego, ale także z okolic Pszczyny, Cieszyna i Żywca. O ich zdrowie dbają nie tylko lekarze i pielęgniarki ale także psycholog. A w razie potrzeby ze specjalistycznego sprzętu diagnostycznego można tam skorzystać o każdej porze dnia i nocy.

To największy oddział Szpitala Pediatrycznego. Liczy 43 łóżka, z których 15 stanowi pododdział gastroenterologiczny, gdzie trafiają dzieci z infekcjami przewodu pokarmowego i który ma oddzielny gabinet zabiegowy oraz oddzielnie sanitariaty. Oczywiście po to, aby choroby zakaźne z tego pododdziału nie przenosiły się na resztę pacjentów Oddziału Pediatrycznego. O zdrowie małych pacjentów dba tam 3 lekarzy specjalistów, 3 lekarzy w trakcie specjalizacji oraz liczna grupa lekarzy rezydentów, lekarzy stażystów oraz lekarzy rodzinnych szkolących się z zakresu pediatrii, a także 17 pielęgniarek oraz psycholog. Na Oddział Pediatryczny trafiają dzieci w wieku od 3 do 18 lat, a na pododdział biegunkowy - od noworodków do 18-latków. Oddział ma całodobowy dostęp do pracowni USG, pracowni radiologicznej i tomografii komputerowej. - To bardzo ważne, bo w razie potrzeby nawet w środku nocy możemy wykonać potrzebne badania – mówi doktor Lidia Zuber-Fabia, ordynator Oddziału Pediatrycznego. Podkreśla, że o wyborze metody leczenia oraz o zastosowanej diagnostyce decyduje nie ekonomia, a stan pacjenta. - Bezpieczeństwo dziecko jest naszym absolutnym priorytetem – mówi doktor Lidia Zuber-Fabia.

Na oddziale w sposób planowy przeprowadza się wiele konsultacji specjalistycznych – kardiologicznych, neurologicznych, laryngologicznych, endokrynologicznych czy nefrologicznych.  A leczy się tam wszystkie choroby  wieku dziecięcego łącznie z tak poważnymi jak zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Na pododdział biegunkowy trafiają mali pacjenci cierpiący nie tylko na biegunki ale także na wymioty czy gorączki. Większość z tych dolegliwości ma charakter wirusowy. - Rodzice mogą zmniejszyć i ograniczyć ryzyko zachorowania ich dzieci na takie dolegliwości w bardzo prosty sposób. Przede wszystkim rygorystycznie dbając o ich higienę. Na przykład mycie rąk powinno być wręcz obsesyjne. Należy też unikać przebywania dzieci w dużych skupiskach ludzi, szczególnie w okresie zwiększonych zachorowań. Idąc z niemowlakiem do centrum handlowego na przykład w lutym, gdy niemal wszyscy kichają, trzeba mieć świadomość, że naraża się go na duże ryzyko zachorowania. Dobrze jest też wiedzieć, że warto szczepić dzieci przeciwko rotawirusom ale szczepienie to może być wykonane jedynie do szóstego miesiąca życia, nie później – mówi ordynator Oddziału Pediatrycznego. Miesięcznie na oddział ten trafia ponad 200 pacjentów co oznacza, że rocznie jest ich około 2,5 tysiąca. Chętnych i potrzebujących leczenia na Oddziale Pediatrycznym naszego szpitala jest tak wielu, że kontrakt na usługi medyczne zawierany z Narodowym Funduszem Zdrowia jest przekraczany aż o około 50 procent.  Oddział dysponuje świetlicą dla dzieci, a darczyńcy wspierają go zabawkami i książkami, dzięki którym małym pacjentom pobyt w szpitalu mija szybciej i przyjemniej.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl