Laboratorium Centralne (z pracownią analityki klinicznej, mikrobiologii i toksykologii)

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej to nie tylko szpitalne oddziały i specjalistyczne poradnie. To także laboratorium, w którym wykonywanych jest wiele badań. Co bardzo ważne, laboratorium służy nie tylko małym pacjentom przebywającym w naszym szpitalu czy osobom, które leczą się w placówkach medycznych, które z naszym laboratorium mają podpisane stosowne umowy.

Odpłatne badania w laboratorium Szpitala Pediatrycznego może wykonać każdy – zarówno dzieci jak i dorośli – w dodatku praktycznie o każdej porze, bo nasze laboratorium czynne jest całą dobę, także w soboty i niedziele!

Laboratorium Szpitala Pediatrycznego dysponuje nowoczesnym sprzętem i zapewnia szybkie wyniki przeprowadzonych badań.

Trafić do laboratorium bardzo prosto gdyż mieści się ono w budynku szpitalnych poradni – tuż obok bramy wjazdowej do szpitala. Najlepiej na badania zgłosić się między godziną 7.15 a 10.00. Wtedy, na parterze budynku poradni i laboratorium, w pokoju nr 21, działa punkt pobierania materiału do badań. W pozostałych porach badania też można wykonać ale trzeba pamiętać, że wymaga to wyjścia na piętro, do głównych pomieszczeń laboratorium.

Jakość badań wykonywanych w naszym laboratorium jest sprawdzana przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi oraz przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej Polmikro w Warszawie” - informuje Maria Drzewicka, kierownik szpitalnego laboratorium.

Laboratorium Szpitala Pediatrycznego oferuje szeroką gamę badań analitycznych i mikrobiologicznych, takich jak:

  • badania hematologiczne (morfologia, OB, koagulologia: INR - czas i wskaźnik protrombinowy, APTT – czas krwawienia i krzepnięcia, fibrynogen)
  • badania biochemiczne (diagnostyka chorób wątroby, kreatynina, mocznik, CRP, gospodarka tłuszczowa, poziom glukozy we krwi, poziom hormonów tarczycy),
  • badania serologiczne (oznaczanie grupy krwi, oznaczanie przeciwciał odpornościowych u kobiet w ciąży),
  • badania ogólne moczu oraz posiew moczu,
  • badania na obecność narkotyków w moczu,
  • badania na obecność pasożytów w kale,
  • badania mikrobiologiczne (np. wymazy ze zmian skórnych, wymazy na nosicielstwo gronkowca, wymazy z gardła),
  • oznaczenie przeciwciał niektórych chorób zakaźnych (np. borelioza, cytomegalia, toksoplazmoza, mononukleoza zakaźna, wirusowe zapalnie wątroby typu B),
  • testy alergologiczne w surowicy krwi.


Szczegółowe informacje na temat poszczególnych badań uzyskać można telefonicznie pod numerami: badania analityczne: 33 8284079 badania mikrobiologiczne: 33 8284078 (od 7.00 do 14.00)

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl