Oddział Chirurgii Dziecięcej

Data dodania: 19 maj 2014 27

Oddział Chirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Otolaryngologii Dziecięcej:

Ordynator Oddziału :

·         Lek. med. Jacek Wiśniewski- specjalista II˚ chirurgii dziecięcej

Z-ca Ordynatora:

·         Lek. med. Jolanta Grudzień- specjalista II˚ otolaryngologii dziecięcej.

Pielęgniarka Oddziałowa :

          mgr Halina Boślak

Oddział Chirurgii Dziecięcej z Poddziałem Otolaryngologii Dziecięcej podzielony jest na dwie części chirurgiczną – 21 łóżek i otolaryngologiczną – 9 łóżek.

W ramach Oddziału leczeni są pacjenci od 0- 18 r. ż.

W Oddziale istnieje możliwość pobytu opiekuna z dzieckiem.

Rodzice/opiekunowie mają możliwość korzystania z zaplecza kuchennego z lodówką, czajnikiem, kuchenką mikrofalową oraz łazienki z prysznicem.

W części chirurgicznej zakres leczonych schorzeń obejmuje ostre choroby chirurgiczne jamy brzusznej, urazy głowy, klatki piersiowej i brzucha, obrażenia tkanek miękkich i innych okolic ciała, wady rozwojowe ( palcozrost, palce dodatkowe, spodziectwo, wnętrostwo, znamiona barwnikowe), przepukliny, wodniaki, guzki tkanek miękkich, torbiele, oparzenia, blizny pooparzeniowe, schorzenia ropne kości, tkanek miękkich i jam ciała, a także złamania kości.

W Oddziale wykonuje się także laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego, laparoskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego.

Oddział ściśle współpracuje z przyszpitalną Poradnią Chirurgiczną dla Dzieci, szczególnie w zakresie planowego leczenia operacyjnego.

W części otolaryngologii dziecięcej realizowane jest leczenie zachowawcze i operacyjne schorzeń górnych dróg oddechowych, głownie operacje na migdałkach gardłowych i podniebiennych, operacje uszu, drenaż jam bębenkowych i odbarczanie ropni. Operowane w ramach oddziału są również torbiele szyi oraz operacje na przegrodzie nosa i na zatokach.

  • W ramach współpracy z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci w oddziale wykonywane są zabiegi tracheotomii, które ułatwiają, a czasem wręcz umożliwiają chorym dzieciom oddychanie.
  • W oddziale prowadzona jest również diagnostyka zaburzeń słuchu, w tym badania audiologiczne i przesiewowe badania słuchu. 

Oddział Chirurgii Dziecięcej dysponuje 22 łóżkami, a o małych pacjentów dba tam 7 lekarzy specjalistów oraz doświadczony zespół 18 pielęgniarek. W ubiegłym roku leczyło się na tym oddziale 2176 pacjentów i wykonano tam 1207 zabiegów operacyjnych.

- Wykonujemy pełny zakres zabiegów operacyjnych u dzieci od jednego do osiemnastego roku życia oraz niepełny zakres zabiegów u dzieci poniżej jednego roku życia. Przyjmujemy małych pacjentów i wykonujemy zabiegi również w trybie jednodniowym, a w miarę możliwości zapewniamy pobyt w szpitalu matki z dzieckiem. W ubiegłym roku oddział przeszedł gruntowny remont, który planowany jest także na bloku operacyjnym – informuje doktor Jacek Wiśniewski, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej. Dodaje on, że najnowszy nabytek oddziału to laparoskop. Zabiegi operacyjne przeprowadzane z jego wykorzystaniem oznaczają krótszy pobyt pacjenta w szpitalu, minimalne blizny i słabszy ból po operacji, szybszą rehabilitację oraz mniejsze ryzyko powikłań.

Doktor Jacek Wiśniewski pytany o to, jakie są częste powody wizyt małych pacjentów na Oddziale Chirurgii Dziecięcej wymienia dwa. Jeden to modne dziś przydomowe trampoliny, które pod względem liczby doznanych obrażeń wymagających interwencji lekarskich wyprzedziły dawnych liderów czyli rowery i deskorolki. Niemal każdego dnia chirurdzy z dziecięcego szpitala zajmują się takimi pacjentami. Co dodatkowo ważne, niektóre złamania doznane z wyniku skoków na trampolinie są bardzo poważne. Drugi powód częstych wizyt małych pacjentów na Oddziale Chirurgii Dziecięcej to oparzenia, których doznają oni w domu, w wyniku kontaktu z gorącą herbatą lub kawą. - Apelujemy do rodziców o większą odpowiedzialność i branie pod uwagę, że filiżanka z kawą czy herbatą dla małego dziecka naprawdę stanowi wielkie niebezpieczeństwo. Nie wolno stawiać naczynia z gorącym napojem w miejscu, do którego dostęp ma przebywające w tym pomieszczeniu dziecko, bo jest wielce prawdopodobne, że dziecko się nim zainteresuje i wyleje płyn na siebie. Podobnie niedopuszczalne jest picie gorących napojów i jednoczesne trzymanie dziecka na ręku. A praktyka życia pokazuje, że obie te sytuacje niestety często się zdarzają – mówi ordynator Jacek Wiśniewski.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl