Z historii szpitala – laboratorium

Data dodania: 30 paź 2018 przez Jacek Sztafiński

Od początku istnienia naszego szpitala jego integralną częścią jest laboratorium, które obecnie oferuje wyjątkowo szeroką gamę badań analitycznych i mikrobiologicznych.

Laboratorium uruchomiono w 1959 roku, wraz z otwarciem dziecięcego szpitala. Kierował nim lek. med. Jerzy Dalewski, specjalista analityki medycznej. Z uwagi na szczupłą kadrę laboratorium pracowało w systemie jednozmianowym i wykonywało podstawowe badania laboratoryjne. W skład jego wyposażenia wchodziły między innymi mikroskopy świetlne, cieplarki, suszarki, wirówki, autoklaw, polarymetr, kolorymetr, fotometry, aparat do oznaczania rezerwy alkalicznej i komory do liczenia krwinek. Rok później mikrobiolog Ewa Świerczek zorganizowała pracownię bakteriologii, a w 1965 roku zastąpiła Jerzego Dalewskiego na stanowisku kierownika szpitalnego laboratorium. Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu możliwe było poszerzenie skali prowadzonych badań oraz ich większa dokładność. Ta wysoka jakość laboratoryjnej pracy sprawiła, że w czasie pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 roku właśnie w naszym szpitalu wykonywano badania tym ofiarom pożaru, które trafiły do bielskiego szpitala przy ulicy Wyspiańskiego. Co więcej, w latach 1972-73 pracownia bakteriologiczna jako jedyna w mieście wykonywała badania bakteriologiczne dla szpitali i lecznictwa otwartego z Bielska-Białej, gdyż Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna prowadziła wówczas jedynie pracownię jelitową i epidemiologiczną. Z czasem do szpitalnego laboratorium wkroczyła automatyzacja, a stosowane dotąd metody manualne zostały zastąpione przez wysokiej jakości aparaturę. Z kolei poszerzenie jego składu osobowego umożliwiło pracę w systemie trzyzmianowym. Laboratorium dziecięcego szpitala było między innymi miejscem praktyk słuchaczy Medycznego Studium Zawodowego Wydziału Analizy Medycznej oraz prowadziło szkolenia z serologii grup krwi dla specjalizujących się lekarzy, a także kursy hematologiczne dla techników i magistrów analityki podejmujących specjalizację z analityki medycznej. W 2003 roku zostało wpisane do Ogólnopolskiego Rejestru Laboratoriów Medycznych.

Obecnie dysponujące nowoczesnym sprzętem laboratorium Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej oferuje bardzo szeroką gamę badań analitycznych i mikrobiologicznych, w tym: badania hematologiczne, biochemiczne, serologiczne, mikrobiologiczne, badania ogólne moczu oraz posiew moczu, badania na obecność narkotyków w moczu, badania na obecność pasożytów w kale, oznaczenia przeciwciał niektórych chorób zakaźnych oraz testy alergologiczne w surowicy krwi. Co ważne odpłatne badania w naszym laboratorium może wykonać każdy, czyli zarówno mały pacjent jak i osoba dorosła, a są one dostępne przez całą dobę.

Kolorowa poczekalnia

Data dodania: 17 paź 2018 przez Jacek Sztafiński

Ściany poczekalni Izby Przyjęć Szpitala Pediatrycznego pokryły się kolorowymi malunkami, które mają uprzyjemnić małym pacjentom czas oczekiwania na spotkanie z personelem medycznym oraz nadają temu miejscu ciepły i przyjazny charakter.

Malunki na ścianach szpitalnej Izby Przyjęć wykonały społecznie trzy studentki i jedna doktorantka Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, jednocześnie członkinie Koła Artystyczno-Naukowego Technik Malarskich Ton. Są to więc dzieła osób będących za pan brat ze sztuką malarską, co widać patrząc na ciekawe i barwne malowidła. - Bez wątpienia poczekalnia naszej Izby Przyjęć jest teraz bardziej przyjazna dla małych pacjentów, którzy oczekując na zabieg, badanie czy przyjęcie do szpitala mogą czuć się niemal jak w kolorowym, dziecięcym pokoju. W ich imieniu dziękuję więc serdecznie paniom z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie za ich pracę – mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Laureaci plastycznego konkursu

Data dodania: 09 paź 2018 przez Jacek Sztafiński

Dobiegła końca 6. edycja plastycznego konkursu „Piramida zdrowia” skierowanego do pacjentów Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej oraz przyszpitalnych poradni specjalistycznych.

Celem konkursu jest promowanie zdrowych zachowań wśród dzieci i młodzieży. Oto jego laureaci:

grupa wiekowa 3-6 lat: Tomasz Wysocki,

grupa wiekowa 7-10 lat: I miejsce – Martyna Mucha, II miejsce – Martyna Dziech,

III miejsce – Martyna Dąbrowska,

grupa wiekowa 11-14 lat: I miejsce – Zuzanna Rapacz, II miejsce – Izabela Brączek,

III miejsce – Kacper Sikora,

nagroda internautów: Zuzanna Rapacz.

Bezzasadna skarga

Data dodania: 04 paź 2018 przez Jacek Sztafiński

Z uwagi na fakt nagłośnienia za pośrednictwem mediów społecznościowych skargi złożonej pod koniec września przez matkę małego pacjenta na lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej informujemy, że Dyrekcja Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej po gruntownym zbadaniu sprawy i poddaniu szczegółowej analizie wszystkich jej aspektów stwierdziła, iż z punktu widzenia medycznego oraz postępowania diagnostycznego nie miały miejsca żadne uchybienia. W efekcie złożona skarga została uznana za bezzasadną.

Jednocześnie przypominamy rodzicom i opiekunom chorych dzieci, że lekarz udzielający świadczeń medycznych w ramach dyżuru nocnej i świątecznej opieki medycznej ma za zadanie udzielać pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia oraz skutecznie takim zagrożeniom przeciwdziałać. Jest to więc pomoc natychmiastowa i krótkotrwała, a dalsze leczenie powinno być kontynuowane w placówkach lecznictwa podstawowego.

Starsze wiadomości

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:ul.Sobieskiego 83, Bielsko-Biała
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl