W dniu 14.08.2017 poradnie specjalistyczne będą nieczynne. Przepraszamy.

Będzie nowa winda

Data dodania: 11 sie 2017 przez Jacek Sztafiński

W pawilonie nr II Szpitala Pediatrycznego będzie wkrótce nowa winda. Ta, która służy tam obecnie ma już ponad pół wieku.

Winda w pawilonie nr II pojawiła się wówczas, gdy ten budynek dawnych koszar adaptowano na potrzeby placówki medycznej. Wyprodukowano ją i zamontowano w 1962 roku czyli pracuje już w szpitalu 55 lat. - Wymiana tej windy to po prostu konieczność. Raz dlatego, że firma, która ją konserwuje oświadczyła, iż brakuje części niezbędnych do kolejnych napraw i dlatego będą one niemożliwe. Po drugie tego typu urządzenia dźwigowe podlegają kontroli ze strony dozoru technicznego, który postawił nam warunek, iż możemy tej windy używać jedynie do końca września – mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej do spraw administracyjno-technicznych.

Zakończyło się już postępowanie przetargowe dotyczące demontażu obecnie używanej windy i zainstalowania na jej miejsce nowego urządzenia dźwigowego. Wygrała go firma z Bielska-Białej, która wykona inwestycję za 235 tysięcy zł. Nowa winda ma być gotowa do użytku na początku października. - Z uwagi na prowadzone prace we wrześniu winda w pawilonie nr II będzie nieczynna. Dla pacjentów zorganizujemy transport zastępczy, natomiast goście odwiedzający chore dzieci będą musieli korzystać wyłącznie z klatki schodowej – mówi Czesław Kapała.

Szkolenie o zagrożeniu uzależnieniami

Data dodania: 31 lip 2017 przez Jacek Sztafiński

W ramach działań zespołu do spraw promocji i edukacji zdrowotnej 19 lipca w Szpitalu Pediatrycznym zorganizowano szkolenie „Dzieci i młodzież w sieci uzależnień”. Było ono skierowane głównie do rodziców, ale mogły z niego skorzystać także osoby pracujące z młodymi ludźmi.

- Edukacja rodziców to jedna z gałęzi działań naszego zespołu. Nieprzypadkowo też szkolenie zatytułowane „Dzieci i młodzież w sieci uzależnień” zorganizowaliśmy w okresie wakacji, bo jest to czas, w którym młodzi ludzie częściej sięgają po środki psychoaktywne – mówi Agnieszka Pawełko, przewodnicząca szpitalnego zespołu do spraw promocji i edukacji zdrowotnej, która prowadziła lipcowe szkolenie. Podczas spotkania przedstawiła przyczyny sięgania przez młodych ludzi po środki uzależniające, mówiła o rodzajach  stosowanych substancji psychoaktywnych i skutkach ich używania oraz o tym, gdzie szukać pomocy, gdy kogoś taki problem dotknie. - Doświadczenie naszego szpitala pokazuje, iż problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży nie tylko się nasila, ale również, co szczególnie niepokoi, że po tego typu substancje sięgają coraz młodsze osoby. Na przykład dwunastolatki czy nawet jedenastolatki – informuje Agnieszka Pawełko, która dodaje, że najgroźniejsze są obecnie tak zwane dopalacze, bo są tanie czyli łatwo dostępne oraz trudno z nimi walczyć, gdyż z reguły do końca nie wiadomo, jaki mają skład, a w konsekwencji, jakie podjąć działania ratunkowe. Więc edukacja to najlepszy oręż w walce z tym zagrożeniem. Natomiast rada dla wszystkich rodziców, którzy chcą uchronić dzieci przez uzależnieniami brzmi: Należy mieć kontakt ze swoim dzieckiem, nie zaniedbywać go, wspierać i być dla niego rodzicem, a nie kolegą.

A oto lista placówek, w których można szukać pomocy w przypadku uzależnienia młodego człowieka:

  • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (Bielsko-Biała, ul. Sobieskiego 83, tel. 33 8284074)
  • Miejski Ośrodek Terapii Uzależnień Fundacja Błękitny Krzyż (Bielsko-Biała, ul. Mostowa 1, tel. 33 8227983)
  • Nadzieja Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień (Bielsko-Biała, ul. Stojałowskiego 19, tel. 725030122, tel. zaufania 33 8122667)
  • Miejski Ośrodek Terapii Uzależnień Czechowice-Dziedzice (Czechowice-Dziedzice, ul. Nad Białką 16, tel. 32 2159740)
  • Fundacja Praesterno (Bielsko-Biała, Plac Fabryczny 3, tel. 573327025, 33 8165916)

Szpital w sieci

Data dodania: 23 lip 2017 przez Jacek Sztafiński

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej będzie w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej zwanym potocznie siecią szpitali.

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę placówek medycznych, które wejdą w skład sieci szpitali. W województwie śląskim sieć tworzyć będzie 75 szpitali, w tym trzy specjalistyczne placówki pediatryczne. Są to Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej, Centrum Pediatrii w Sosnowcu oraz Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii. Zakwalifikowanie do sieci oznacza, że nasz szpital nie będzie już musiał brać udziału w postępowaniu konkursowym Narodowego Funduszu Zdrowia o uzyskanie kontraktu na świadczenia medyczne, gdyż od 1 października będzie miał zapewnione  ich ryczałtowe finansowanie. Co bardzo istotne, ryczałt sieciowy obejmie wszystkie komórki medyczne szpitala czyli zarówno oddziały jak i poradnie specjalistyczne. Wchodząc w skład systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej Szpital Pediatryczny uzyskał gwarancję finansowania swoich usług medycznych do 30 czerwca 2021 roku.

Maluch, Tom Hanks i szpital

Data dodania: 13 lip 2017 przez Jacek Sztafiński

W Gemini Park w Bielsku-Białej odsłonięto malucha będącego prezentem dla amerykańskiego aktora Toma Hanksa. W trakcie imprezy, która zgromadziła tłumy mieszkańców regionu, zbierano pieniądze na wsparcie Szpitala Pediatrycznego.

Pomysłodawczynią akcji „Bielsko-Biała dla Toma Hanksa” jest bielszczanka, Monika Jaskólska, która widząc zdjęcie aktora stojącego przy fiacie 126 uznała, że warto mu taki samochód – rodem z Bielska-Białej – sprezentować. Zaczęła zbiórkę pieniędzy na kupno malucha, a odpowiedni samochód znalazła aż w Suwałkach. - Nie zapłaciłam za niego grosza od uczestników zbiórki, bo 8 500 zł wyłożył Rafał Sonik, zwycięzca rajdu Paryż – Dakar. Zebrane wcześniej pieniądze przeznaczone zostaną na rzecz Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej – mówi Monika Jaskólska. Kupiony w Suwałkach fiat 126p przeszedł gruntowną renowację oraz metamorfozę. Zaprezentowany w centrum handlowym Gemini Park wyglądał wręcz znakomicie. Uroczyste odsłonięcie malucha dla Toma Hanska odbyło się w urodziny aktora i miało formę rodzinnej imprezy z konkursami, zawodami i muzycznymi koncertami. Była też duża skarbonka w kształcie świnki, to której uczestnicy imprezy wrzucali pieniądze na rzecz Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Ponieważ zbiórka pieniędzy w ramach akcji „Bielsko-Biała dla Toma Hanksa” trwa nadal – między innymi za pośrednictwem Internetu – więc nie wiadomo jeszcze, jaką kwotę ostatecznie uda się zebrać. A Tom Hanks zadeklarował, że podwoi tę sumę. - Realia w służbie zdrowia są takie, że potrzeby znacznie przekraczają możliwości, więc każdy rodzaj wsparcia przyjmujemy z radością. Wszystkie środki, jakie otrzymamy dzięki tej akcji zostaną przeznaczone na rozwój szeroko pojętej psychiatrii dziecięcej – mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Starsze wiadomości

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:ul.Sobieskiego 83, Bielsko-Biała
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl