Ostrzegamy przed kleszczami
Jak co roku wiosną ostrzegamy przed kleszczami - małymi pajęczakami, groźnymi zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Warto wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza oraz jak postępować, gdy do takiego ukąszenia dojdzie.
- Kleszcze już są aktywne i mamy zgłoszenia ukąszeń. Wynika to z tego, że temperatury w lutym nie były aż tak niskie, żeby sprawić, że kleszcze zostaną, w cudzysłowie, "wymrożone" - informuje w komunikacie prasowym Główny Inspektor Sanitarny. Podobnie wygląda komunikat Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach zamieszczony w serwisie X: Kleszcze budzą się ze snu! Wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami kleszcze zaczynają być aktywne. Występują nie tylko w lasach, ale także w parkach, na łąkach oraz w przydomowych ogródkach. Sprawa jest poważna, gdyż kleszcze mogą roznosić tak groźne choroby jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego po powrocie ze spacerów należy dokładnie oglądnąć ciało dziecka. Kleszcze najczęściej wybierają te miejsca, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, czyli na rękach, nogach i głowie (na granicy włosów i za uszami), a także w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych. Co ważne, ukąszenie kleszcza jest zwykle bezbolesne z uwagi na znajdujące się w jego ślinie substancje znieczulające i dlatego nawet przez kilka dni może on pozostawać w ciele niezauważony. Aby chronić dzieci przed tymi groźnymi pajęczakami należy przed wyjściem na tereny zielone, ubrać je tak, aby zakryć całe ciało. Długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz czy czapeczka znacznie utrudnią drogę kleszcza do skóry dziecka. Dodatkową ochronę zapewnią dostępne na rynku preparaty odstraszające.
Jeśli kleszcz wczepił się w ciało dziecka, należy jak najszybciej go usunąć. W tym celu można użyć pęsety lub innych zestawów dostępnych w aptece. Jeżeli usuwa się kleszcza pęsetą należy chwycić go jak najbliżej skóry. Nie zgniatać, nie przekręcać lecz usunąć go zdecydowanym ruchem poprzez pociągnięcie pionowo do góry. Potem miejsce wkłucia kleszcza należy zdezynfekować i obserwować przez kolejny miesiąc, gdyż rumień będący objawem boreliozy ujawnia się zwykle od 3 do 30 dni po wkłuciu się kleszcza. Jeśli rumień wystąpi, konieczna jest szybka wizyta u lekarza. Znajdującego w ciele kleszcza nie należy smarować masłem, innymi tłuszczami czy alkoholem.
https://portal.abczdrowie.pl/gis-ostrzeg-juz-sa-aktywne-przenosza-grozne-choroby/7133641969752576a


Zdrowie Twojego dziecka naszą misją
Pediatria z pełnym zaangażowaniem




Szpital Pediatryczny w Bielsku Białej
Jesteśmy miejscem, gdzie zdrowie dzieci jest priorytetem. Nasz zespół specjalistów zapewnia nowoczesną opiekę, łącząc leczenie z indywidualnym podejściem. Dbamy o komfort najmłodszych oraz ich rodzin, oferując wsparcie w przyjaznym otoczeniu.
Kompleksowa opieka medyczna dla dzieci.
Nowoczesne technologie i diagnostyka.
Profesjonalny zespół z wieloletnim doświadczeniem.



Opieka z sercem
Tworzymy miejsce, gdzie innowacyjność spotyka troskę o najmłodszych. Nasz szpital to przestrzeń, w której rodziny mogą liczyć na wsparcie, bezpieczeństwo i najwyższą jakość opieki medycznej.