Ekologiczne oszczędności

Data dodania: 30 gru 2015 114

Termomodernizacja głównego budynku Szpitala Pediatrycznego i tak zwanej przewiązki oraz zamontowanie baterii solarnych przyniosło wymierne efekty – wyraźnie zmniejszyła się ilość kupowanej energii, a co za tym idzie, znacznie niższe są rachunki płacone przez szpital z tego tytułu.

Jesienią 2014 roku w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej dobiegła końca duża inwestycja jaką była termomodernizacja pawilonu nr 2, w którym mieści się większość szpitalnych oddziałów oraz tak zwanej przewiązki, w której funkcjonuje Izba Przyjęć. Głównym celem tej inwestycji było zmniejszenie ilości energii wykorzystywanej do ogrzewania szpitalnych pomieszczeń. Jednocześnie na dachu pawilonu nr 2 zamontowano baterie solarne dostarczające darmowej i całkowicie ekologicznej energii służącej do podgrzewania wody. Efekty tych inwestycji okazały się wyjątkowo korzystne zarówno dla środowiska naturalnego jak i dla finansów szpitala. W okresie od stycznia do listopada 2015 roku ilość kupowanej energii – w porównaniu z latami sprzed termomodernizacji – spadła o ponad 50 procent! W dodatku część wykorzystywanej obecnie przez szpital energii nie powstaje w zasilanych węglem elektrowniach i ciepłowniach lecz jest wytwarzana na miejscu, przez kolektory słoneczne. Co to oznacza? Otóż termomodernizacja oraz baterie solarne przyniosły naszemu szpitalowi tylko przez jedenaście miesięcy 2015 roku oszczędności wynoszące blisko 110 tysięcy zł, a łączna wielkość zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy liczona od rozpoczęcia termomodernizacji w 2013 roku to niemal 272 tysiące zł. Przypomnijmy, że termomodernizacja szpitalnych budynków kosztowała około 1,1 miliona zł, z czego blisko 700 tysięcy zł stanowiły pożyczka i dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a ponad 400 tysięcy zł wyniosło finansowe wsparcie Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

- Uzyskane efekty termomodernizacji oraz zamontowania kolektorów słonecznych dobitnie dowodzą, że współpraca Szpitala Pediatrycznego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przynosi bardzo wymierne oraz bardzo pozytywne wyniki zarówno dla środowiska naturalnego jak i dla finansów szpitala. Wierzymy, że ta dobra współpraca będzie kontynuowana, bo mamy kolejne pomysły, których realizacja przysłuży się i środowisku naturalnemu i naszej placówce - mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej do spraw administracyjno-technicznych.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl