Szczepionka nie tylko przeciw grypie

Data dodania: 12 wrz 2016 150

Okres od października do kwietnia to czas, w którym grypa atakuje ze zwiększonym nasileniem. Warto więc zastanowić się nad tym, czy nie warto teraz zaszczepić swojego dziecka przeciwko tej chorobie.

Szczepienie przeciwko grypie jako zalecane wszystkim mającym więcej niż pół roku rekomenduje w specjalnym komunikacie Główny Inspektor Sanitarny podkreślając jednocześnie, że szczególnie dotyczy to między innymi dzieci przewlekle chorych, dzieci z wrodzonymi wadami serca, z niewydolnością serca czy z nadciśnieniem płucnym. Szczepienia ochronne przeciwko grypie sezonowej zaleca również Światowa Organizacja Zdrowia argumentując, że znacznie zmniejszają one ryzyko infekcji. - Warto wiedzieć, że celem szczepień przeciwko grypie jest nie tylko – ją sądzi wiele osób – zmniejszenie ryzyka zachorowania ale przede wszystkim uniknięcie poważnych powikłań pogrypowych takich jak zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego. Oczywiście decyzję o szczepieniu dziecka należy najpierw skonsultować z lekarzem pediatrą – mówi Elżbieta Figura, pielęgniarka epidemiologiczna Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Dodaje ona, że jeśli ktoś zdecyduje się zaszczepić dziecko przed nadchodzącym okresem zwiększonych zachorowań na grypę, to powinien zrobić to teraz, gdyż po szczepieniu układ odpornościowy potrzebuje kilku tygodni, aby wyprodukować przeciwciała przeciwko wirusowi tej choroby.

Ale Główny Inspektor Sanitarny zaleca szczepienia ochronne nie tylko przeciwko grypie. Między innymi wymienia także rotawirusy, przeciwko którym szczególnie radzi zaszczepić dzieci od 6 do 24 tygodnia życia. - Rotawirusy są częstą przyczyną hospitalizacji w naszym szpitalu. Przez wymioty lub biegunkę mogą powodować odwodnienie organizmu. Bywa, że dotknięte tą dolegliwością maluchy nie przybierają na wadze, a starsze dzieci skarżą się na bóle brzucha i dolegliwości żołądkowe – informuje Elżbieta Figura.  Główny Inspektor Sanitarny zaleca również szczepienie niemowlaków powyżej drugiego miesiąca życia przeciwko tak zwanym pneumokokom i meningokokom. - Zdarzają się w naszym szpitalu hospitalizacje spowodowane pneumokokami. Nie jest ich dużo ale z reguły są to przypadki poważne. Hospitalizacje spowodowane meningokokami są sporadyczne, ale również mają miejsce – mówi Elżbieta Figura. Podkreśla ona, że tak jak w przypadku grypy, tak i tu po pierwsze należy pamiętać o tym, iż szczepienia ochronne są szczególnie zalecane dzieciom przewlekle chorym, a po drugie decyzję dotyczącą szczepienia dziecka zawsze należy wcześniej skonsultować z lekarzem pediatrą.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl