Rok pod znakiem inwestycji

Data dodania: 04 sty 2017 161

Miniony, 2016 rok w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej upłynął pod znakiem dużych inwestycji, które łącznie kosztowały ponad 5,4 mln zł. Za te pieniądze nie tylko zakupiono nowoczesny sprzęt medyczny ale także zakończono pierwszy etap bardzo ważnego remontu.

-Pod względem zakupów inwestycyjnych dotyczących szpitalnej bazy diagnostyczno-medycznej, zakończony właśnie rok był dla nas bez wątpienia dobry. Dobitnie świadczą o tym liczby – wartość zakupionego sprzętu wynosi bowiem łącznie blisko 3,6 miliona zł. W tej kwocie mieszczą się wydatki związane z nabyciem nowego tomografu komputerowego, cyfrowego aparatu rentgenowskiego, aparatu USG, gastrofiberoskopu wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, stołu operacyjnego oraz aparatu do laseroterapii. Co szczególnie dla nas ważne, na wymienione zakupy inwestycyjne z własnych środków wydaliśmy jedynie kilkadziesiąt tysięcy zł. Reszta pieniędzy pochodziła z budżetu powiatu bielskiego, z budżetu państwa, od sponsorów oraz od wspierającej nasz szpital Fundacji „Razem dla Dzieci”. Wszystkim, którzy nam pomogli serdecznie przy tej okazji dziękuję, gdyż bez ich wsparcia nie byłoby nas stać na takie inwestycje. A były one bardzo potrzebne i dobrze służą małym pacjentom – mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Rok 2016 przyniósł również zakończenie pierwszego etapu remontu pawilonu nr 5, w którym za kilka miesięcy ruszyć ma dziecięca opieka psychiatryczna. Za ponad 1,8 mln  zł zrealizowano termomodernizację obiektu, w ramach której między innymi wymieniono wewnętrzne sieci instalacyjne, poszycie dachowe i okna, położono nową elewację oraz zamontowano blisko sto ogniw fotowoltaicznych.  - Jeśli chodzi o kwestie finansowe prowadzonej przez szpital działalności, to w 2016 roku udało się nam zbilansować koszty z przychodami. Był to kolejny rok z rzędu, w którym przyjęliśmy większą liczbę pacjentów - zarówno do hospitalizacji na oddziałach jak i w specjalistycznych poradniach. Z tytułu tak zwanych nadwykonań Narodowy Fundusz Zdrowia zalega nam jeszcze z zapłatą około 700 tysięcy zł, ale mamy nadzieję, iż wzorem lat ubiegłych, wkrótce otrzymamy te pieniądze – mówi Ryszard Odrzywołek.

Obecny rok pod względem inwestycji zapowiada się równie udanie, jak poprzedni. - Wkrótce ogłosimy przetarg na kolejny etap modernizacji pawilonu nr 5, który dotyczyć będzie adaptacji wnętrza budynku na potrzeby psychiatrii dziecięcej. Mamy nadzieję, że obiekt ten do nowych zadań będzie w pełni gotowy na przełomie pierwszego i drugiego kwartału – informuje Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego do spraw administracyjno-technicznych. Prócz tego w dziecięcym szpitalu planowane jest rozpoczęcie jego kompleksowej informatyzacji oraz remontu i odnowienia elewacji pawilonu nr 1, w którym mieści się Oddział Niemowlęcy oraz administracja. Zakończenie tych dwóch inwestycji ma nastąpić w 2018 roku. Już wkrótce powinno z kolei dojść do wymiany wysłużonej, bo ponad 30-letniej widny w pawilonie nr 2, której coraz częstsze naprawy są nie tylko kosztowne i - z przyczyn technicznych - coraz trudniejsze, ale także uciążliwe dla pacjentów i personelu szpitala.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl