Uroczystość w szpitalu

Data dodania: 23 sty 2017 163

20 stycznia w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej oficjalnie oddano do użytku zmodernizowany i wyposażony w nowy sprzęt Dział Diagnostyki Obrazowej. W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, reprezentanci administracji rządowej oraz przedstawiciele świata medycznego.

Ten nowy sprzęt to tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rtg i nowoczesny aparat usg. Tomograf zastąpił wysłużone, dziesięcioletnie urządzenie, które wymagało częstych i kosztownych napraw. - Nowy tomograf ma znacznie lepsze parametry techniczne, dzięki czemu wykonuje bardziej precyzyjne badania od swojego poprzednika, a prócz tego posiada opcje przystosowującego go specjalnie na potrzeby badań dziecięcych – informuje Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Z kolei nowy aparat rtg jest urządzeniem w pełni cyfrowym, a w dodatku jest wyposażony w ruchomy detektor, który może być także używany w innych posiadanych przez szpital, analogowych, urządzeniach rentgenowskich dając w efekcie cyfrowe zdjęcia. Natomiast nowoczesny aparat usg dysponuje głowicami używającymi częstotliwości specjalnie przystosowanej do organizmów dziecięcych, dzięki czemu można nim wykonywać nawet drobne badania podskórne czy naskórne pomocne przy diagnozach dermatologicznych. Dotąd tego typu badania były niemożliwe.

Łączny koszt zakupu tych trzech urządzeń to ponad 3,4 miliona zł. Pieniądze te pochodziły z budżetu państwa, budżetu powiatu bielskiego, który jest organem prowadzącym Szpital Pediatryczny oraz ze środków własnych szpitala.

-Zakup i montaż tych nowych urządzeń wymusił przebudowę i modernizację  pomieszczeń pracowni tomografu komputerowego, co wykorzystaliśmy do poprawienia warunków wykonywania badań. Mamy więc teraz zarówno lepszy sprzęt diagnostyczny jak i bardziej komfortowe warunki dla pacjentów i personelu medycznego – mówi Ryszard Odrzywołek.

-Poseł i minister Stanisław Szwed wykonał piękną pracę wskazując nam  drogę do tego, jak można było pozyskać państwowe pieniądze na ten ważny cel. I to się udało przy wielkiej pomocy służb wojewody śląskiego. Dzięki temu dziecięcy szpital ma świetnej jakości sprzęt,  który gwarantuje szybką i dobrą diagnostykę. A to jest bardzo ważne, bo diagnostyka wskazuje, co należy dalej robić z chorym dzieckiem – mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Stanisław Szwed, podbeskidzki poseł i sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że sukces tego przedsięwzięcia to w ogromnej mierze efekt determinacji i sprawności w działaniu władz Szpitala Pediatrycznego oraz kierownictwa bielskiego starostwa. - Dzięki przychylności pani premier Beaty Szydło i pani minister Beaty Kempy w krótkim czasie udało się wygospodarować środki z rezerwy budżetowej państwa i dołożyć państwową „cegiełkę” to tych bardzo potrzebnych inwestycji. To jest jedyny szpital dziecięcy w regionie i musi być naszym oczkiem w głowie oraz naszą perełką, aby mali pacjenci mieli jak najlepsze warunki do leczenia – mówi Stanisław Szwed.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl