Zielona energia w szpitalu

Data dodania: 07 wrz 2017 193

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej korzysta z dwóch źródeł ekologicznej - lub inaczej zielonej - energii. Jedno to baterie solarne na dachu pawilonu nr 2, drugie to ogniwa fotowoltaiczne na dachu pawilonu nr 5.

98 ogniw fotowoltaicznych pojawiło się na dachu „piątki” pod koniec ubiegłego roku. Zajmują one 144 metry kwadratowe powierzchni i mają moc 24 kilowatów. Od stycznia do końca lipca wyprodukowały tyle energii elektrycznej, że szpital zaoszczędził z tego tytułu blisko 7 tysięcy zł. Z kolei baterie solarne na dachu pawilonu nr 2 zamontowano jesienią 2014 roku. One podgrzewają używaną w szpitalu wodę. Od chwili uruchomienia przyniosły już około 23 tysiące zł oszczędności. Zarówno montaż ogniw fotowoltaicznych jak i solarów finansowo wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Obie te inwestycje przynoszą bardzo wymierne efekty ekonomiczne i ekologiczne. Te pierwsze to mniejsze rachunki za energię, jakie płaci nasz szpital. Z kolei efekty ekologiczne to zastąpienie energii produkowanej z węgla przez przyjazną dla środowiska, zieloną energię powstającą w urządzeniach wykorzystujących promienie słoneczne – mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej do spraw administracyjno-technicznych.

Fotowoltaika oraz solary to nie jedyne proekologiczne inwestycje zrealizowane w ostatnich latach w dziecięcym szpitalu, które chroniąc środowisko pozytywnie wpłynęły jednocześnie na stan szpitalnych finansów. Identyczny efekt przyniosła termomodernizacja pawilonu nr 2 (w którym mieści się większość szpitalnych oddziałów) oraz tak zwanej przewiązki, w której funkcjonuje Izba Przyjęć. Tę inwestycję rozpoczęto w 2013 roku, zakończono w roku 2014 i również zrealizowano przy finansowej pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jak dotąd przyniosła ona oszczędności wynoszące 427 tysięcy zł. Łącznie termomodernizacja, baterie solarne oraz ogniwa fotowoltaiczne pozwoliły już szpitalowi zaoszczędzić blisko 457 tysięcy zł. 

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl