Szpital piękniejszy i oszczędniejszy

Data dodania: 27 kwi 2014 23

termomodernizacja

Widać już pierwsze efekty termomodernizacji Szpitala Pediatrycznego. Z głównego szpitalnego budynku zniknęła część rusztowań z zabezpieczającą siatką odsłaniając nową elewację.

- Poprawa estetyki była ważnym ale nie jedynym powodem prowadzonej właśnie inwestycji. Termomodernizacja naszych budynków oprócz efektu estetycznego ma bowiem także dać skutek ekonomiczny. Bo ocieplone ściany to mniejsze rachunki za ogrzewanie - mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego do spraw administracyjno-technicznych. 

W ramach prowadzonych prac ocieplone i pokryte nowym tynkiem zostać mają trzy szpitalne budynki – pawilon numer 2, w którym mieści się większość szpitalnych oddziałów, tak zwana przewiązka, w której funkcjonuje izba przyjęć oraz budynek poradni psychologiczno-zawodowej, który w przyszłości służyć ma potrzebom psychiatrii dziecięcej. Z inwestycji wyłączony jest pawilon numer 1 w którym mieści się oddział niemowlęcy oraz administracja szpitala. -Ponieważ od strony placu Zwycięstwa ten budynek ma sporo zabytkowych elementów architektonicznych, konserwator zabytków nie wyraził zgody na jego termomodernizację w takim sposób, w jaki obejmie ona pozostałe budynki szpitala. Mamy jednak nadzieję, że pawilon numer 1 znajdzie się w miejskim programie rewitalizacyjnym i jego elewacja również zostanie w przyszłości odnowiona - mówi Czesław Kapała. Ale prowadzona  termomodernizacja to nie tylko ocieplanie ścian styropianem i nowa elewacja. To także instalacja na dachu kolektorów słonecznych, dzięki którym podgrzewana będzie wykorzystywana w szpitalu woda. Inwestycja ma zostać zakończona do końca września. Jej koszt to około 1,1 miliona złotych z czego ponad 400 tysięcy stanowią środki przekazane przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, które jest organem założycielskim naszego szpitala. Pozostałe pieniądze to dotacja i pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl