Chroń dziecko przed słońcem i upałem

Data dodania: 28 cze 2018 230

Lato to czas wakacji i wypoczynku ale także okres, w którym dzieci narażone są na silne promieniowanie słoneczne i wysokie temperatury powietrza. Warto wiedzieć, jak skutecznie chronić maluchy przed słońcem i upałem.

Sprawa pierwsza to dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu małego człowieka. W tym celu należy podawać mu do picia wodę mineralną, najlepiej taką przeznaczoną dla maluchów. Wskazane jest robić to cyklicznie, nawet wtedy, gdy dziecku nie chce się pić. W upalne dni do picia można również podawać herbatki dla niemowlaków oraz rozcieńczone soki owocowe. Te ostatnie jednak nie za często, bo zawierają cukier, który wiąże wodę w organizmie, utrudniając jej wydalanie i ochładzanie ciała.

Kwestia druga to nawilżanie skóry dzieci kremami z filtrami UV. To rzecz bardzo istotna, gdyż dziecięca skóra jest cieńsza od skóry dorosłych i dlatego maluchy dużo łatwiej ulegają słonecznym oparzeniom. Odsłonięte części ciała dziecka należy dokładnie nawilżyć kremem z wysokim filtrem UV (np. 50) na około pół godziny przed wyjściem z domu. Jeżeli dziecko dłuższy czas przebywa na świeżym powietrzu, krem trzeba nakładać co 2 godziny. Należy również regularnie schładzać skórę dziecka, stosując na przykład wodę w sprayu lub chusteczki nawilżone zimną wodą. W upalne dni powinno się unikać przebywania małych dzieci na słońcu między 11.00 a 15.00, kiedy słońce świeci najsilniej.

Po trzecie, ponieważ udar słoneczny najczęściej jest spowodowany przegrzaniem okolic głowy, dziecko powinno mieć nałożoną na głowę chustkę, czapkę z daszkiem lub kapelusz. Wózek spacerowy należy wyposażyć w parasol, który zapewni dziecku cień, a oczy dziecka trzeba chronić zakładając mu okulary z filtrem przeciwsłonecznym.

Na koniec ważna informacja dla osób przewożących dzieci w samochodach: na szybie znajdującej się obok miejsca, gdzie siedzą maluchy, należy zamontować osłonkę przeciwsłoneczną. I nigdy, nawet na krótko, nie wolno zostawiać dziecka samego w aucie.

 

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl