Zdrowie psychiczne ? wspólny temat

Data dodania: 26 wrz 2018 244

W Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej odbyła się konferencja „Zdrowie psychiczne – wspólny temat”, podczas której sporo czasu poświęcono funkcjonowaniu i rozwojowi dziecięcej psychiatrii w Szpitalu Pediatrycznym.

Konferencję zorganizowali wspólnie starostwa bielski Andrzej Płonka i starosta cieszyński Janusz Król. W spotkaniu uczestniczyli między innymi prof. hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży oraz kierownik Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Ireneusz Jelonek, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz Zbigniew Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Choć wiodącym tematem spotkania był wprowadzany właśnie w życie pilotażowy program w psychiatrii dorosłych, sporo miejsca poświęcono również kwestii opieki psychiatrycznej nad młodym pokoleniem.

Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej mówił o zabezpieczeniu w subregionie południowym województwa śląskiego kompleksowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Przypomniał, że niedawno w strukturę naszego szpitala włączono Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Dzienny Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży. A kolejnym krokiem do zapewnienia nieletnim pacjentom kompleksowej opieki w przypadku tego typu schorzeń ma być Całodobowy Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży. - Dzięki zrozumieniu i wsparciu naszego organu założycielskiego czyli Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej doszło do olbrzymiej inwestycji, dzięki której nadający się niemal do wyburzenia pawilon nr 5 naszego szpitala, został całkowicie odnowiony za kwotę 3,7 miliona złotych. W zasadzie jesteśmy obecnie gotowi do uruchomienia tego całodobowego oddziału, ale problem tkwi w finansach. Mamy obiecane, że w nieodległym czasie pieniądze na ten cel się znajdą. Panie ministrze, bardzo bym chciał, aby taki pilotażowy program jaki właśnie wystartował w psychiatrii dorosłych, był również opracowany dla psychiatrii dziecięcej. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to sprawa na miesiąc czy na rok, ale byłoby bardzo dobrze gdyby to udało się zrobić za trzy lata – mówił dyrektor Ryszard Odrzywołek dodając, że skala problemu jest naprawdę duża, gdyż w 2017 roku w Izbie Przyjęć Szpitala Pediatrycznego odnotowano 364 przypadki zaburzeń o charakterze psychologiczno-psychiatrycznym, a w tym roku takich przypadków było już 294.

Wywołany do tablicy wiceminister Zbigniew Król oświadczył, że w psychiatrii dziecięcej nie będzie pilotażowego programu na wzór psychiatrii dorosłych, bo jej reforma ma się odbyć równocześnie w całym kraju. W przyszłym roku między innymi mają zostać wskazane wszystkie podmioty, w których realizowana jest opieka medyczna z zakresu psychiatrii  dziecięcej. Reforma ma się wiązać z większymi nakładami finansowymi na ten rodzaj leczenia. - Wywieramy presję na Ministerstwie Finansów i Narodowym Funduszu Zdrowia, aby wycena psychiatrii poszła w górę – zapewniał podczas konferencji „Zdrowie psychiczne – wspólny temat” wiceminister zdrowia.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl