Zrób test w kierunku HIV

Data dodania: 05 gru 2018 251

Będące agendą Ministerstwa Zdrowia Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło kolejną kampanię społeczną „Mam czas rozmawiać” promującą międzypokoleniowy dialog o zdrowiu rodziny, w tym o chorobach przenoszonych drogą płciową i podkreślającą konieczność testowania w kierunku HIV.

„Test powinien zrobić każdy, tylko nie ja” - taka postawa Polaków wobec testu w kierunku HIV wyłania się niestety z wieloletnich badań Krajowego Centrum ds. AIDS. Wskutek takiego myślenia w Polsce codziennie średnio 3 osoby zakażają się HIV. Od 1985 roku rozpoznano już blisko 23 tysiące takich przypadków, a tylko co druga zakażona osoba wie, że żyje z tym wirusem. Choć wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to jednak prawdą jest też, że z roku na rok liczba wykonanych testów jest coraz większa.

- Należy szukać pretekstów do rozmowy. Przykładowo, Polacy często oglądają seriale telewizyjne, w których między innymi podejmowana jest tematyka seksualności, zdrady, używania narkotyków, przemocy, zawodów miłosnych, ciąży itp. To wszystko według mnie preteksty dla rodziców czy dziadków do tego, aby ten temat w domu wywołać i zachęcić do wyrażenia poglądu przez innych domowników. Chodzi o to, żeby nie pytać wprost, czy dziecko doświadcza takich sytuacji, ale czy to, co pokazywane jest w serialu, bądź w reportażu, też go dotyczy. Co ono o tym sądzi – mówi profesor Zbigniew Izdebski, kierownik Zakładu Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Ważna informacja: na stronie internetowej https://aids.gov.pl/pkd/ znajdują się adresy oraz godziny otwarcia Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych w których anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania można wykonać test w kierunku HIV.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl