Cel: zarządzanie jakością osiągnięty!

Data dodania: 04 sie 2014 37

Trwające w naszym szpitalu ponad rok prace, których celem było otrzymanie certyfikatu ISO 9001 w zakresie systemu zarządzania jakością, zakończyły się sukcesem. Audyt certyfikujący włoskiej firmy IMQ wypadł pozytywnie i wykazał, że system zarządzania jakością został wdrożony skutecznie!

- Zaangażowanie dyrekcji, audytorów wewnętrznych oraz personelu sprawiło, że cel został osiągnięty. Warto także pamiętać o roli poznańskiej firmy Servmed, która przez szkolenia i konsultacje wspierała nas we wrażaniu systemu zarządzania jakością. W kwietniu zgłosiliśmy nasz szpital do certyfikacji, a audyt certyfikujący odbył się w lipcu. Przeprowadziła go włoska firma IMQ z siedzibą w Mediolanie i z przedstawicielstwem w Polsce – informuje Alicja Skrond-Wiśniewska, pełnomocnik dyrektora ds. zarządzania jakością. Do certyfikacji zgłoszono usługi medyczne takie jak: diagnostyka, leczenie szpitalne, ambulatoryjna opieka specjalistyczna oraz świadczenia kosztochłonne. Audyt certyfikujący wypadł pomyślnie – oceniono, że system zarządzania jakością został w naszym szpitalu wdrożony prawidłowo, niezgodności nie stwierdzono. - W szczególności pozytywnie oceniono dyspozycyjność i zaangażowanie audytowanego personelu – podkreśla Alicja Skrond-Wiśniewska. W wyniku pozytywnego wyniku audytu Szpital Pediatryczny otrzymał rekomendację do wydania certyfikatu ISO 9001 w zakresie systemu zarządzania jakością. Uroczyste wręczenie certyfikatu zaplanowane jest 28 sierpnia, podczas sesji Rady Powiatu w Bielsku-Białej. Ponieważ ważność certyfikatu potwierdzana jest w trakcie corocznych audytów kontrolnych, nasz szpital nie może spocząć na laurach lecz konieczne jest dalsze zaangażowanie mające na celu doskonalenie wdrożonego systemu.

- Certyfikat ISO 9001 w zakresie zarządzania jakością daje szpitalowi wymierne korzyści. Po pierwsze gwarantuje sprawniejsze zarządzanie. Po drugie, zapewnia bieżący monitoring nad realizacją zadań i wydatków związanych z działalnością medyczną. Po trzecie ten certyfikat brany jest pod uwagę podczas konkursów ofert organizowanych przez Narodowy Funduszu Zdrowia. Oto wymowny przykład. Obecnie nasz szpital bierze udział w konkursie ofert na zespół „N”, gdzie w rankingu niecenowym posiadanie certyfikatu ISO 9001 daje 5 punktów na 15 możliwych. Gdybyśmy nie przeszli pozytywnie audytu certyfikującego, to aby zdobyć te 5 punktów musielibyśmy naszą ofertę cenową obniżyć od 30 do 40 procent. Innymi słowy posiadanie ISO 9001 umożliwi szpitalowi kontraktowanie usług medycznych po wyższych cenach – mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl