Trudny rok 2021

Data dodania: 08 lut 2022 415

Szpital zdjecieZ uwagi na pandemię koronawirusa rok 2021 był trudny dla całej służby zdrowia, w tym oczywiście również dla Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Mimo to dziecięcy szpital ze stolicy Podbeskidzia nie tylko realizował swoją podstawową misję, jaką jest niesienie pomocy małym pacjentom, ale także włączył się do akcji szczepień przeciwko COVID-19, poszerzył swoją bazę sprzętową oraz zrealizował dużą i ważną inwestycję.

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej bardzo aktywnie uczestniczył w walce z epidemicznym zagrożeniem. Najpierw w placówce zorganizowano akcję szczepienia szpitalnego personelu, a następnie włączono się do wykonywania szczepień populacyjnych, w tym szczepień dzieci i młodzieży. Była to wyjątkowo aktywna forma przystąpienia do tej ogólnopolskiej akcji, gdyż szczepiono nie tylko na terenie szpitala, ale także zorganizowano czasowe, terenowe punkty szczepień w bielskich parafiach. Warto dodać, że Szpital Pediatryczny do dzisiaj uczestniczy w szczepieniach populacyjnych i każda zainteresowana osoba może, za jego pośrednictwem, skorzystać z tej formy ochrony przed koronawirusem. Ale szczepienia to nie wszystko. Nasza placówka medyczna umożliwia również sprawdzenie poziomu przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG oraz IgM, a badania te wykonuje szpitalne laboratorium. Sprawdzając poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w kl. IgG możemy się przekonać, czy mieliśmy kontakt z tą chorobą oraz czy jest reakcja organizmu na szczepienia, natomiast obecność przeciwciał w kl. IgM świadczy o toczącym się procesie chorobowym.

W 2021 roku poszerzyła się gama sprzętu medycznego, którym dysponuje Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej. O zakupach poczynionych między innymi dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej i Fundacji "Razem dla Dzieci" obszernie poinformujemy w osobnym materiale, teraz zdradzając jedynie, że ich koszt wyniósł milion zł. A dodatkowo w ubiegłym roku Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej przekazała nam nowoczesny, przenośny respirator, który pomaga w transporcie małych pacjentów wymagających takiej pomocy medycznej, bielska spółka Eaton Automotive Systems zakupiła na rzecz szpitala istotne elementy wyposażenia punktu sterylizacji, a Fundacja Santander Bank Polska S.A. wsparła naszą placówkę darem w postaci kilkunastu inhalatorów oraz otoskopu.

W ubiegłym roku Szpital Pediatryczny zrealizował także dużą i ważną inwestycję, jaką była termomodernizacja Pawilonu nr 1, w którym funkcjonuje Oddział Niemowlęcy oraz administracja. Budynek nie tylko odzyskał dawny blask, ale między innymi gruntowny remont przeszedł też jego dach. W ramach tego zadania zrobiono coś jeszcze - otóż pośród pięknych drzew rosnących na terenie szpitala powstał park sensoryczny czyli miejsce, w którym dzieci mogą w ciekawy sposób spędzać czas i rozwijać swoje zdolności oraz umiejętności. - Termomodernizacja Pawilonu nr 1 oraz stworzenie parku sensorycznego z punktu widzenia naszego szpitala było bardzo ważnym i potrzebnym zadaniem. Cieszę się, że w tak trudnym czasie, jakim dla całej służby zdrowia był rok 2021, udało się nam te inwestycje zrealizować - mówi Katarzyna Czauderna, Dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

szpital pediatrycznyszpital pediatrycznyszpital pediatryczny

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl