Podziękowanie dla samorządów

Data dodania: 13 paź 2014 43

W tym roku Szpital Pediatryczny wzbogacił się o nowe, bardzo potrzebne urządzenie medyczne jakim jest laparoskop. Jego zakup był możliwy dzięki finansowemu wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej oraz miast i gmin powiatu bielskiego.

Laparoskop to wyjątkowo cenne urządzenie współczesnej medycyny, gdyż dzięki niemu zabiegi operacyjne wykonywane są szybciej i bezpieczniej, a ból i blizny są mniejsze. Laparoskop – mówiąc w skrócie - działa w następujący sposób: przez małe nacięcie do wnętrza jamy brzusznej wprowadza się kamerę, a przekazywany przez nią obraz lekarze obserwują w powiększeniu na monitorze. Dzięki temu nie jest konieczne dokonywania dużego, chirurgicznego cięcia lecz wystarczą małe nacięcia, dzięki którym do organizmu wprowadza się urządzenia do wykonania zabiegu. Co ważne, przed zabiegiem do wnętrza jamy brzusznej pompuje się kilka litrów gazu, dzięki czemu powstaje dużo miejsca zarówno do obserwacji jak i do zabiegu. Lekarze chirurdzy podkreślają, że w porównaniu z tradycyjną metodą laparoskopia to same plusy bo oznacza krótszy pobyt pacjenta w szpitalu, minimalną bliznę pooperacyjną, szybszą rehabilitację i mniejsze ryzyko powikłań. Także ból po operacji jest w tym przypadku zdecydowanie słabszy, a fakt, że operacja jest wykonywana w swoistej bańce gazowej sprawia, że metoda ta jest także bezpieczniejsza. - Laparoskop bardzo dobrze służy zarówno małym pacjentom jak i szpitalowi, gdyż skrócenie czasu zabiegów oraz czasu rehabilitacji przynosi nam wymierne oszczędności, co w obecnej sytuacji służby zdrowia nie jest bez znaczenia. Chciałbym więc w imieniu dzieci oraz naszego szpitala serdecznie podziękować staroście bielskiemu, Panu Andrzejowi Płonce. Nie tylko za udzielone przez starostwo wsparcie finansowe ale także za przekonanie wójtów i burmistrzów z powiatu bielskiego do tego, że wspólne sfinansowanie tej inwestycji przez samorządy będzie miało bardzo korzystne skutki dla małych pacjentów. I tak też się stało, bo dzięki laparoskopowi poprawiła się jakość oraz komfort ich leczenia. A trzeba pamiętać, że znaczący procent naszych pacjentów to dzieci i młodzież z terenu powiatu bielskiego. Oczywiście słowa podziękowania należą się też wójtom i burmistrzom oraz radnym miast i gmin powiatu bielskiego za to, że pozytywnie odpowiedzieli na apel starosty – mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Zakup laparoskopu dla dziecięcego szpitala wsparło Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej oraz samorządy Bestwiny, Buczkowic, Czechowic-Dziedzic, Jasienicy, Jaworza, Kóz, Porąbki, Szczyrku, Wilamowic i Wilkowic.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl