Uwaga na kleszcze!

Data dodania: 24 kwi 2023 471

Od lat ostrzegamy wiosną przed kleszczami - małymi pajęczakami, które są bardzo groźne dla zdrowia osób dorosłych oraz dzieci. Obecnie ponownie przypominamy o tym problemie gdyż w parkach i lasach Podbeskidzia kleszcze są już aktywne.

Sprawa jest tym poważniejsza, że ukąszenie przez kleszcza grozi nam i naszym dzieciom nie tylko podczas wycieczki do lasu, spaceru w parku czy na łące. Te groźne pajęczaki atakują również na przydomowych działkach i pokrytych zielenią placach zabaw. A mogą roznosić tak poważne choroby jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego po powrocie ze spacerów dokładnie oglądajmy swoje ciało oraz ciała dzieci. Kleszcza najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza czyli na rękach, nogach i głowie – na granicy włosów i za uszami, a także w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych. Pamiętajmy, że ukąszenie kleszcza jest bezbolesne i może on przez kilka dni pozostawać w ciele niezauważony. Jak chronić się przed kleszczami? Oto wskazówki Głównego Inspektoratu Sanitarnego: Przed wyjściem na tereny zielone należy ubrać się tak, aby zakryć całe ciało. Długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz znacznie utrudnią drogę kleszcza do naszej skóry. Wybierając jasną odzież, szybciej i łatwiej dostrzeżemy pajęczaka. Dodatkową ochronę zapewnimy sobie używając repelenty i inne preparaty odstraszające. Pamiętajmy o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

Jeśli kleszcz wczepił się w nasze ciało lub w ciało dziecka nie należy panikować, ale jak najszybciej go usunąć. W tym celu można użyć pęsety lub innych zestawów dostępnych w aptece. Jeżeli usuwa się kleszcza pęsetą należy chwycić go jak najbliżej skóry. Nie zgniatać, nie przekręcać lecz usunąć go zdecydowanym ruchem poprzez pociągnięcie pionowo do góry. Potem miejsce wkłucia kleszcza należy zdezynfekować i obserwować przez kolejny miesiąc, gdyż rumień będący objawem boreliozy ujawnia się zwykle od 3 do 30 dni po wkłuciu się kleszcza. Jednocześnie Główny Inspektor Sanitarny przypomina, aby nie smarować znajdującego w ciele kleszcza masłem, innymi tłuszczami lub alkoholem.

 

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl