Szpital bez bólu

Data dodania: 27 lis 2014 50

Szpital Pediatryczny rozpoczął starania o certyfikat „Szpital bez bólu”. Otrzymują go te medyczne placówki, które przez spełnianie określonych kryteriów skutecznie walczą z bólem swoich pacjentów.

Program „Szpital bez bólu”, w ramach którego przyznaje się certyfikaty o tej samej nazwie to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. - Pierwszy krok w kierunku otrzymania certyfikatu „Szpital bez bólu” to szkolenie na temat tego, co to jest ból, kiedy występuje  i jak się go mierzy oraz jaki jest mechanizm działania leków przeciwbólowych. Szkolenie to  muszą przejść wszyscy pracownicy medyczni szpitala. Bardzo ważne jest, aby nauczyć się właściwie oceniać poziom bólu u poszczególnych grup pacjentów. Bo wiadomo, że inaczej będzie to wyglądało w przypadku niemowlaka, inaczej w przypadku małych dzieci, a jeszcze inaczej u dzieci starszych i nastolatków. A ocena poziomu bólu jest istotna dlatego, że od niej zależy, jaki lek przeciwbólowy zostanie zastosowany. Po odbyciu szkoleń, zgodnie z założeniami programu „Szpital bez bólu” cztery razy na dobę będziemy oceniać poziom bólu u naszych pacjentów i odnotowywać to w specjalnej dokumentacji. Po trzech miesiącach od wdrożenia tego systemu możemy wystąpić o przyznanie certyfikatu „Szpital bez bólu” - mówi Donata Sawczuk, naczelna pielęgniarka Szpitala Pediatrycznego.

Oczywiście po przyznaniu certyfikatu ból u małych pacjentów będzie nadal systematycznie mierzony i leczony. -  Co istotne, monitorowanie i eliminowanie bólu obejmie nie tylko pacjentów po zabiegach operacyjnych ale także dzieci po urazach czy małych pacjentów przygotowywanych do zabiegów. Wiadomo, że ból u dzieci jest nie tylko specyficzny ale także jego minimalizacja odgrywa istotną rolę w procesie leczenia. Stąd walka z bólem w szpitalu dziecięcym wydaje się wyjątkowo mocno uzasadniona – mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl