Nowy sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Data dodania: 05 sty 2015 55

Do Szpitala Pediatrycznego trafiły właśnie dwa nowoczesne aparaty diagnostyczne podarowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a zakupione za pieniądze z ubiegłorocznej zbiórki. Na tym nie koniec, bo wkrótce naszą bazę sprzętową zasilą kolejne urządzenia medyczne przekazane przez WOŚP.

Pierwszy z otrzymanych aparatów służy do lokalizacji naczyń krwionośnych. Jego działanie jest następujące: przy użyciu kombinacji światła podczerwonego oraz lasera na skórze wybranego fragmentu ciała „wyświetla” się położenie żył. Dzięki temu wiadomo, gdzie skutecznie wykonać niezbędne wkłucie do naczynia krwionośnego przez co unika się ewentualności kilkakrotnego kłucia pacjenta na przykład podczas pobierania krwi do badania lub przy zakładaniu venflonu. - Lokalizator naczyń szczególnie pomocny jest w przypadku tych pacjentów, u których żyły są słabo widoczne i trudno je zlokalizować. Oczywiście zawsze staramy się, aby wkłucie było skuteczne za pierwszym razem, aby nie narażać dzieci na dodatkowy ból ale w sytuacji gdy na przykład żyły są głębiej położone lub ukryte pod grubszą warstwą tkanki tłuszczowej, nie jest to prostą sztuką. Teraz, dzięki otrzymanemu od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy urządzeniu znaleźć żyłę przy pierwszym wkłuciu jest dużo łatwiej. Co więcej, lokalizator naczyń informuje nas także, gdzie znajdują się  zastawki. Możemy więc bezpiecznie omijać takie miejsca, co chroni naczynia przed uszkodzeniem – mówi  Łucja Kleszcz, pielęgniarka koordynująca Izby Przyjęć Szpitala Pediatrycznego.

Drugie urządzenie otrzymane od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy służy do wykonywania badań USG. - To przewoźny aparat o kompaktowej konstrukcji służący do szybkiej diagnostyki dzieci po urazach, dzięki któremu w sposób bezinwazyjny można ocenić na przykład narządy miąższowe jamy brzusznej, wykluczyć krwawienie lub ocenić jamy opłucnowe – informuje Dariusz Nowak, kierownik Diagnostyki Obrazowej Szpitala Pediatrycznego. Otrzymany od WOŚP aparat USG to najnowszy model produkującej go specjalistycznej firmy, zaś fakt, iż jest on urządzeniem przewoźnym umożliwia podjechanie z nim do potrzebującego medycznej pomocy pacjenta. Warto przy tym odnotować, że to już drugi aparat do badań USG, jaki nasz szpital otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W przeszłości dostaliśmy aparat stacjonarny, który do dzisiaj z powodzeniem służy małym pacjentom. 

Wymienione dwa nowoczesne urządzenia nie kończą listy darów, jakie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy postanowiła przekazać naszemu szpitalowi. Wkrótce trafić do nas mają także dwa transportowe aparaty monitorujące czynności życiowe, respirator transportowy oraz zestaw do trudnej intubacji. - Jesteśmy bardzo wdzięczni Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, bo sprzęt, który nam zaoferowała jest konieczny w naszej procedurze diagnostycznej, a jednocześnie tak wartościowy, że szpitalowi trudno byłoby zdobyć się na taki wydatek – mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl