Blok operacyjny na miarę XXI wieku

Data dodania: 17 mar 2015 70

16 marca w Szpitalu Pediatrycznym odbyło się uroczyste oddanie do użytku po zakończonym remoncie bloku operacyjnego, który spełnia teraz najwyższe standardy.

Kompleksowy remont bloku operacyjnego szpitala rozpoczął się w listopadzie 2014 roku, a jego łączny koszt wyniósł 2,6 miliona zł. Pieniądze na pokrycie tej inwestycji to środki własne szpitala oraz wynoszące 490 tysięcy zł wsparcie z budżetu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

-Remont bloku operacyjnego był koniecznością nie tylko z uwagi na fakt, że jego ostatnia modernizacja miała miejsce blisko trzydzieści lat temu. Zmuszała nas do tego także ustawa o działalności leczniczej, która wyznacza rok 2016 jako termin dostosowania placówki do aktualnych wymogów techniczno-sanitarnych. Po przeprowadzonych pracach blok operacyjny zmienił się diametralnie i spełnia najwyższe standardy. Między innymi pojawiły się nieobecne wcześniej kolumny chirurgiczne. Nowością jest także sala nadzoru po znieczuleniu, odrębny pokój przygotowania pacjenta do zabiegu oraz zaplecze socjalne personelu  – informuje Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego do spraw administracyjno-technicznych.

-Ponieważ w przeszłości gruntowną modernizację przeszły już szpitalne oddziały więc teraz cała nasza placówka może się pochwalić odpowiednim wyglądem i standardem. Remont bloku operacyjnego był szczególnie istotny z uwagi na fakt, że rocznie wykonuje się tam około dwóch tysięcy zabiegów, więc z punktu widzenia naszej działalności medycznej jest to bardzo ważne miejsce. Trudno więc nie cieszyć się z tego, że dziś prezentuje się ono tak, jak powinien się prezentować nowoczesny blok operacyjny – mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej, który jednocześnie podkreśla, że tak jak w przypadku innych inwestycji, tak i w przypadku remontu bloku operacyjnego, dziecięcy szpital mógł liczyć na finansowe wsparcie swojego organu założycielskiego czyli Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Od listopada 2012 roku na remonty i modernizacje szpital otrzymał od starostwa łącznie około 3 miliony zł. –  Bez tego wsparcia w pewnością nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy, a w sposób szczególny za zaangażowanie w sprawy naszego szpitala chciałbym podziękować staroście bielskiemu, panu Andrzejowi Płonce. Za wsparcie okazane szpitalowi dziękuję również spółce Fiat Auto Poland  i innym spółkom z grupy Fiata, którym dobro małych pacjentów bardzo mocno leży na sercu  – mówi Ryszard Odrzywołek.

Obecny na uroczystości profesor Janusz Bohosiewicz, konsultant krajowy do spraw chirurgii dziecięcej, podkreślał, że  bardzo cieszy go fakt, iż na mapie pediatrii zaszła kolejna pozytywna zmianą, którą jest gruntownie odnowiony blok operacyjny naszego szpitala. A starosta bielski Andrzej Płonka przypomniał, że jeszcze kilkanaście lat temu padały głosy sugerujące konieczność likwidacji Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej ale dzięki determinacja szpitalnej załogi i wsparciu samorządu powiatowego szpital udało się uratować. - Dzisiaj widać, że była to bardzo mądra decyzja i trudno nie cieszyć się z faktu, że mali pacjenci nie tylko z Bielska-Białej i powiatu bielskiego ale z całej południowej części województwa śląskiego mają tu zapewnioną kompleksową opiekę medyczną – od porady po blok operacyjny na miarę dwudziestego pierwszego wieku - mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl