I Konferencja Pediatryczna na podbeskidziu

Data dodania: 18 lis 2013 9

Dnia 15. 11 2013 w Szczyrku w Hotelu Orle Gniazdo odbyła się
I Konferencja Pediatryczna na Podbeskidziu pt. „Oblicza Pediatrii”
. Zorganizowana przez BOIPIP oraz Zespół ds. Pielęgniarstwa Pediatrycznego.

Oficjalnego otwarcia spotkania dokonała przewodnicząca BOIPIP Pani Małgorzata Szwed zapraszając wykładowców i uczestników do wspólnego udziału w Konferencji.

Wykład inauguracyjny na temat początków życia dziecka jeszcze w łonie matki i czynników zewnętrznych oddziaływujących na jego dalsze życie pt. „9 miesięcy wcześniej…” poprowadziła Pani Dorota Kozłowska - lekarz ginekolog, położnik ze Szpitala Klinicznego w Katowicach Ligocie.

W sesji pierwszej sponsorowanej przez firmę MEDILAB poruszono tematy dotyczące epidemiologii. Na szczególną uwagę zasługuje wykład Pani mgr Barbary Podsadnej - specjalisty mikrobiologa – na temat „Profilaktyki zakażeń okołoporodowych”, w trakcie którego została poruszona między innymi problematyka zakażeń noworodka przez Streptococcus agalactiae, - przedstawiono sposoby zapobiegania, leczenia i profilaktyki.

Druga sesja – sponsorowana przez firmę NUTRICIA - dotyczyła różnych aspektów żywienia dzieci od karmienia piersią po żywienie dojelitowe. Największym zainteresowaniem w tej części spotkania cieszył się wykład Pani mgr Katarzyny Pietras neurologopedy z Górnośląskiego Centrum Pediatrii pt. „Żywienie niemowlaka i dziecka w ujęciu neurologopedycznym”, gdzie przedstawione zostały sposoby i metody stymulacji jamy ustnej u najmłodszych dzieci i wpływie podstawowych odruchów ssania, połykania i oddychania na jakość życia dziecka , sposobu odżywiania i rozwoju mowy.

W trakcie konferencji uczestnicy wzięli udział w wirtualnej wycieczce po Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku – Białej na którą zaprosiła Pani mgr Agnieszka Pawełko prezentując wykład „Cudze chwalicie swego nie znacie”.

Na zakończenie Konferencji w rytm utworu „The final countdown” odbył się pokaz odzieży medycznej firmy UNIFORMIX.

W Konferencji wzięło udział 120 uczestników, w tym Dyrektor i Przełożona Szpitala Pediatrycznego w Bielsku – Białej, ordynatorzy oddziałów pediatrycznych w Cieszynie i Żywcu przełożone zaprzyjaźnionych placówek pediatrycznych w Cieszynie, Żywcu, Jaworzu i Istebnej, przedstawicielki Zespołu ds. Pielęgniarstwa Pediatrycznego z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach , koleżanki z Krakowa, Chorzowa, Opola i całego Podbeskidzia.

Wszystkim organizatorom i uczestnikom I Konferencji Pediatrycznej na Podbeskidziu serdecznie dziękuję.
mgr Agnieszka Pawełko, przewodnicząca Zespołu ds. Pielęgniarstwa Pediatrycznego przy BOIPIP

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl