Nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk

Data dodania: 07 sie 2020 przez Jacek Sztafiński

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed nowym narkotykiem, który trafił do Polski i jest 60 razy mocniejszy niż morfina!

Ten bardzo niebezpieczny narkotyk to etazen. Ma on silne właściwości toksyczne. Jest syntetycznym zamiennikiem heroiny i jak ona ma katastrofalne skutki dla zdrowia, ale silniej uzależnia. Może zabić nawet po pierwszym użyciu. Etazen nie był dotąd notowany w Polsce. Niedawno oferowano go w Łodzi jako dopalacz w postaci szarego proszku. Narkotyk ten może również przybrać formę suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu do nosa. Główny Inspektor Sanitarny informuje jednocześnie o niebezpieczeństwie związanym z użyciem narkotyków zwanych popularnie dopalaczami. Produkty te sprzedawane są jako tabletki, proszki, mieszanki ziołowe lub plastyczne, jak również liquidy do palenia czy spraye. Narkotyki te często zmieniają skład i stężenie, a ich użytkownicy z reguły nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu ich życia i zdrowia.

Chroń dziecko przed upałem!

Data dodania: 29 lip 2020 przez Jacek Sztafiński

Choć tegoroczne lato jak dotąd nie grzeszy upalną pogodą, to meteorolodzy informują, że w sierpniu możliwe są wysokie temperatury. W tej sytuacji warto wiedzieć, jak ochronić dziecko przed zagrożeniem wynikającym z gorącej aury.

Kwestia pierwsza i podstawowa: w ciepłe dni nawet na chwilę nie można zostawić dziecka samego w samochodzie, bo takie zachowanie grozi tragedią. Kwestia druga: należy pamiętać, że skóra małych dzieci jest cieńsza od skóry osób dorosłych, a więc bardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Dlatego odsłonięte części dziecięcego ciała przed wyjściem w upalny dzień na plac zabaw, nad wodę czy na spacer bezwzględnie trzeba pół godziny wcześniej nawilżyć kremem z wysokim filtrem UV(nawet o wartości 50) . Ale to nie wszystko. Jeżeli przebywamy z dzieckiem na słońcu dłuższy czas, po upływie dwóch godzin nawilżamy jego skórę nową warstwą kremu. W takiej sytuacji dodatkowo należy również pamiętać o schładzaniu dziecięcej skóry wodą w spreyu albo nawilżonymi chusteczkami. Kwestia trzecia: w upalne dni należy unikać przebywania z dzieckiem na świeżym powietrzu między 11.00 a 15.00, kiedy słońce operuje najmocniej. Kwestia czwarta: wychodząc latem z dzieckiem z domu zawsze należy pamiętać o nałożeniu mu na głowę ochrony przed udarem w postaci kapelusza, chustki lub czapeczki z daszkiem. I wreszcie kwestia piąta, ostatnia: w ciepłe, wakacyjne dni koniecznie należy zapewnić dziecku odpowiednie nawodnienie jego organizmu poprzez regularne podawanie mu wody do picia – najlepiej takiej, jaka jest przeznaczona specjalnie dla maluchów.

Terapia w czasie epidemii

Data dodania: 23 lip 2020 przez Jacek Sztafiński

Dzienny Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej z uwagi na sytuację epidemiczną jedynie na krótko przerwał swoją działalność. Obecnie jego drzwi są znowu otwarte dla pacjentów, ale terapia musi uwzględniać realia związane z zagrożeniem koronawirusem.

Standardowo w Dziennym Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży przebywa 12 młodych pacjentów, najczęściej w wieku od 8 do 13 lat. Ograniczenia związane z obecna sytuacją epidemiczną najpierw zredukowały tę liczbę o połowę, a teraz pacjentów jest 10. - Główne problemy z jakimi młodzi ludzie zgłaszają się na oddział to zaburzenia zachowania, zaburzenia hiperkinetyczne oraz zaburzenia emocjonalne czyli typowe zaburzenia wieku dziecięcego. Zajęcia terapeutyczne w szpitalu trwają od 8.00 do 13.00, a popołudniami ich uczestniczy realizują obowiązek szkolny w domach w ramach tzw. nauczania indywidualnego – informuje Adriana Woleriańczyk z Dziennego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży. Do czasu wybuchu epidemii terapeuci wraz ze swoimi podopiecznymi często opuszczali szpitalne mury i ruszali na zajęcia w szeroko rozumianym terenie. Cel tych wyjść to między innymi uspołecznianie dzieci oraz trening umiejętności społecznych. Wędrowano w góry, na Błonia, na kąpielisko czy do pizzerni, odwiedzano Teatr Lalek „Banialuka” (gdzie zwiedzano teatr, oglądano spektakle czy uczestniczono w warsztatach teatralnych), Książnicę Beskidzką (gdzie miały miejsce projekcie filmów, zajęcia interaktywne czy bajkoterapia) oraz Galerię Bielską BWA. - Aktualnie taka forma naszej działalności jest ograniczona z dwóch powodów. Po pierwsze nie wszystkie goszczące nas dotąd placówki organizują tego typu wizyty. Po drugie możemy ruszać tylko tam, gdzie nie jest konieczne korzystanie z komunikacji miejskiej, co w oczywisty sposób redukuje zasięg naszych wyjść poza szpital. Ale nie załamujemy rąk i staramy sobie radzić w obecnych realiach. Na przykład korzystamy z boiska i z placu zabaw, gdzie pokazujemy jak można ciekawie spędzić czas na świeżym powietrzu. To forma aktywizacji młodych ludzi do wysiłku fizycznego i rozwijanie ich zdolności ruchowych oraz przedstawianie alternatywy do spędzania wolnego czasu przed komputerem. Jednocześnie jest to element szeroko rozumianej promocji zdrowia i zdrowego stylu życia, co stanowi ważną część terapii. Organizujemy również zajęcia kulinarna, które odbywają się u nas, na oddziale. Na przykład dzieci pod naszą opieką przygotowują smażone kiełbaski czy frytki, co wiąże się z obieraniem i krojeniem ziemniaków więc stanowi zarazem element uczenia ich samodzielności – mówi Magdalena Tokarz-Żydek z Dziennego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży. Dodaje ona, że właśnie wróciła jedna z dawnych form zajęć poza szpitalem – w lipcu wznowiono wyjścia do Książnicy Beskidzkiej.

Odnowiona sala konferencyjna

Data dodania: 08 lip 2020 przez Jacek Sztafiński

Gruntowną modernizację przeszła sala konferencyjna Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Warto przy tym dodać, że zmiana jej oblicza to efekt zaangażowania szpitalnej załogi oraz ofiarności darczyńców.

Sala konferencyjna znajduje się na pierwszym piętrze pawilonu I, w tej części budynku, gdzie pracuje administracja szpitala. Służy zarówno do wewnętrznych narad jak i do przyjmowania gości. Niedawno jej oblicze gruntownie zmieniło się na lepsze – pomieszczenie pomalowano, na ścianach zawieszono nowe obrazy, a sędziwe i wysłużone meble zastąpiono nowoczesnymi. Co ważne, modernizacja sali konferencyjnej w żaden sposób nie odbiła się na budżecie szpitala gdyż całą inwestycję zrealizowano w oparciu o zaangażowanie załogi dziecięcej placówki medycznej oraz przy wsparciu darczyńców.

Starsze wiadomości

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:ul.Sobieskiego 83, Bielsko-Biała
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl