dotacje ue banner

szczepimy sie banner

Internetowe Konto Pacjenta Logowanie

Praca dla lekarzy w Szpitalu Pediatrycznym

Sziptal Pediatryczny poszukuje lekarzy chętnych do pracy.

Szczegółowe informacje w zakładce PRACA W SZPITALU

Życzenia z okazji Dnia Lekarza

Data dodania: 29 wrz 2023 przez Stanisław Horowski

zyczenia

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lekarza. Z tej okazji wszystkim lekarzom związanym ze Szpitalem Pediatrycznym w Bielsku-Białej pragnę przekazać wyrazy uznania i wdzięczności za pełną poświęcenia służbę na rzecz drugiego człowieka. Dziękuję za Państwa odpowiedzialność, sumienność i profesjonalizm oraz za trud i serce wkładane w niesienie pomocy naszym małym i młodym pacjentom. Jednocześnie życzę Państwu zdrowia, szczęścia, radości oraz zawodowej satysfakcji i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech zawsze otacza Państwa ludzka serdeczność i życzliwość.

                                                       

                                                                                                                                        Katarzyna Czauderna

                                                                                                                                        Dyrektor Szpitala Pediatrycznego

 

Certyfikat potwierdzony, szpital pochwalony

Data dodania: 11 wrz 2023 przez Stanisław Horowski

Dziewięć lat temu Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej otrzymał certyfikat ISO 9001:2008 w zakresie zarządzania jakością. Niedawno odbył się kolejny już audyt nadzorczy, który potwierdził i przedłużył ważność tego certyfikatu.

Certyfikat ISO dotyczący zarządzania jakością Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej otrzymał w 2014 roku po bardzo skrupulatnym sprawdzeniu przez zewnętrzną firmę czy spełnione zostały wymogi związane z jego przyznaniem. Posiadanie takiego certyfikatu to nie tylko prestiż, ale również wymierne korzyści w postaci sprawniejszego zarządzania oraz bieżącego monitoringu nad realizacją zadań i wydatków związanych z prowadzoną działalnością medyczną. Ważność takiego certyfikatu potwierdzana jest co kilka lat po wnikliwych audytach kontrolnych. Taki właśnie audyt miał niedawno miejsce w naszym szpitalu. Sprawdzano czy wymagania stawiane przez normę ISO są spełniane. Między innymi kontrolowano dokumentację szpitalną, nadzór nad sprzętem medycznym, przestrzeganie zasad BHP, poziom informatyzacji szpitala i jego zabezpieczenie przed cyberzagrożeniami. Po audycie przeprowadzająca go spółka IQS CERT stwierdziła, iż Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej w zakresie realizacji świadczeń diagnostycznych, leczenia szpitalnego oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wdrożył i realizuje system zarządzania jakością zgodnie z normą PN-EN ISO 9001:2015. Certyfikat jest ważny do 2026 roku.

- Oczywiście bardzo cieszy mnie potwierdzenie ważności certyfikatu dotyczącego zarządzania jakością, bo dzięki temu wiemy, że cały czas spełniamy wysokie normy ISO. Ale mamy też dodatkowy powód do dumy. Otóż podczas audytu wyjątkowo mocno pochwalono nas za zaangażowanie w pracę całego personelu. Trudno nie czuć satysfakcji z faktu, że nie tylko wielu rodziców małych pacjentów, ale także zewnętrzna jednostka certyfikująca dostrzegła to, iż dla wszystkich pracowników szpitala sprawą najważniejszą jest dobro chorych dzieci - mówi Katarzyna Czauderna, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

 

Podziękowanie za dar serca

Data dodania: 17 sie 2023 przez Stanisław Horowski

dar serca 1Pracownicy jednej z bielskich firm kolejny już raz zafundowali małym pacjentom Szpitala Pediatrycznego wyjątkowo przydatne prezenty. Tym razem były to stoliki śniadaniowe do łóżek oraz miękkie foteliki i stoliki, które trafiły do Oddziału Niemowlęcego.

Pracownicy bielskiej firmy Precisely już po raz trzeci zorganizowali w swoim gronie zbiórkę pieniędzy na rzecz chorych dzieci leczonych w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. Za zgromadzone w ten sposób fundusze kupili miękkie i wygodne foteliki "Jaś", które mogą służyć dzieciom w różnym wieku, miękkie stoliki oraz stoliki śniadaniowe, które służą dzieciom zmuszonym do leżenia w szpitalnych łóżkach. - Prezenty kupione przez pracowników firmy Precisely są bardzo praktyczne i wygodne, dzięki czemu bez wątpienia poprawiły komfort pobytu małych pacjentów w naszym szpitalu. W imieniu chorych dzieci leczonych w Szpitalu Pediatrycznym serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom za ten wspaniały dar serca - mówi Donata Sawczuk, Naczelna Pielęgniarka Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

dar serca 2dar serca 3dar serca 4

 

Ważny punkt na medycznej mapie regionu

Data dodania: 01 sie 2023 przez Stanisław Horowski

Pomagają dzieciom z problemami psychicznymi

promocjaoddzialudziennego1Wykwalifikowany zespół lekarsko-pielęgniarsko-terapeutyczny, indywidualny program leczenia każdego pacjenta, różnorodne i bardzo atrakcyjne formy terapii prowadzonej w małych, wręcz kameralnych grupach to istotne atuty Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. W czasach, gdy coraz więcej młodych ludzi mierzy się z problemami natury psychicznej, obecność tego oddziału na medycznej mapie Podbeskidzia jest wyjątkowo ważna i potrzebna.

Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży niesie pomoc szerokiemu gronu potrzebujących wśród których dominują nastolatki w wieku od 12 do 16 lat. - Pomagamy pacjentom przeżywającym trudności związane z separacją od rodziny, brakiem pewności siebie, kształtowaniem tożsamości, relacji rówieśniczych, powtarzającymi się lub niedawnymi utratami oraz koniecznością przeżycia żałoby po ważnych członkach rodziny. Nakładają się na to zadania wynikające z adolescencji, takie jak indywidualizacja i wzrost osobistej odpowiedzialności oraz wymagania edukacyjne i napięcia w rodzinie. Przeciążeni stresem, przeżywaną złością i agresją oraz skomplikowanymi kwestiami nastoletniej seksualności, adolescenci radzą sobie za pomocą wycofania i izolacji, a czasami nadmiernego rozhamowania. Objawy z jakimi do nas trafiają to zaburzenia emocjonalne, adaptacyjne, depresyjne, samookaleczenia oraz myśli samobójcze - mówi lek. med. Maria Barczyk, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, kierownik Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży. Aby zostać pacjentem tego oddziału potrzebne jest skierowanie od lekarza. Przyjęcia prowadzone są cały rok, a pełny cykl terapeutyczny obejmuje najczęściej 10 miesięcy - od początku września do końca czerwca i uzależniony jest od potrzeb pacjenta. Co bardzo ważne, leczenie w tym oddziale nie wiąże się ze stałą obecnością dziecka w szpitalu. Zajęcia terapeutyczne prowadzone są pięć dni w tygodniu, a ich program obejmuje 15 godzin zajęć psychoterapii grupowej plus sesje terapii indywidualnej i rodzinnej. Tak więc młody pacjent przychodzi do szpitala rano, odbywa zajęcia terapeutyczne, opuszcza szpital około 13.00 i wraca do domu, gdzie w godzinach popołudniowych realizuje nauczanie indywidualne organizowane przez szkołę, do której dotąd uczęszczał. Dzięki temu dziecko nie traci kontaktu ze swoim dotychczasowym otoczeniem i po zakończonej terapii, jeśli stan zdrowia na to pozwala, może bez większych problemów wrócić do tradycyjnej formy nauki w szkole.

promocjaoddzialdzienny2Wspólnie z każdym nowym pacjentem ustalany jest dla niego indywidualny program terapeutyczny uwzględniający zarówno potrzeby, jak i możliwości realizacji. Leczenie, oprócz wspomnianej już psychoterapii grupowej, indywidualnej i rodzinnej, uwzględnia również psychorysunek, socjoterapię, trening umiejętności społecznych oraz terapię zajęciową w skład której wchodzą: muzykoterapia, relaksacja, zajęcia ruchowe, warsztaty kulinarne, arteterapia i choreoterapia oraz zajęcia rekreacyjne. - Przede wszystkim staramy się nawiązać zaufaną relację i zrozumieć dziecko, a także oferujemy wsparcie rodzinie. Szczególnym elementem naszej pracy są regularne spotkania z rodzicami i badanie relacji w systemie rodzinnym. W naszym regionie nie tak łatwo o bezpłatną ofertę leczenia rodzin, a uwzględnianie psychoedukacji rodziców jest niezbędne i obejmuje nieświadome aspekty relacji rodzic-dziecko oraz emocjonalną i rozwojową złożoność życia rodzinnego - podkreśla kierownik Maria Barczyk. Dodaje ona, że zajęcia prowadzone są w małych, bo liczących 6-8 osób, grupach. Ułatwia to nie tylko indywidualne podejście do pacjenta, ale także tworzenie w grupie pozytywnych więzi. Z doświadczenia lekarzy i terapeutów Szpitala Pediatrycznego wynika, że część młodych pacjentów pierwsze prawidłowe, rówieśnicze relacje nawiązuje właśnie w grupach terapeutycznych Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży, bo wcześniej, w grupach szkolnych byli, z uwagi na swoje problemy, odsuwani na bok i separowani.

Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży znajduje się na parterze pawilonu nr 5 Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Numer telefonu kontaktowego: 33 828 40 75

promocjaodddzialdzienny3promocjaoddzialdzienny4promocjaoddzialdzienny5

 

Żeby wakacje były bezpieczne

Data dodania: 23 cze 2023 przez Stanisław Horowski

bezpieczne wakacjeJak co roku na progu wakacji przedstawiamy rodzicom garść ważnych rad informujących w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas letniego wypoczynku. Chodzi zarówno o różnego rodzaju aktywność fizyczną jak i ochronę przed skutkami upałów.

Podczas jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach, wrotkach czy deskorolce dziecko obowiązkowo musi mieć na głowie kask, a na kolonach i łokciach specjalne ochraniacze. Takie sprzęt z reguły jest w domu ale nie zawsze jest nawyk jego używania. Kolejna ważna kwestia, to nadzór i kontrola nad bawiącym się dzieckiem przez jego rodziców lub opiekunów. Bo na przykład na placu zabaw wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście - w postaci uderzenia huśtawką czy upadku z drabinki - gotowe. Od lat apelujemy również o rozsądne używanie przydomowych trampolin, które bywają przyczyną naprawdę poważnych wypadków, takich jak wypadnięcie dziecka poza trampolinę, zderzenie skaczących dzieci głowami czy upadek starszego i cięższego dziecka na mniejsze i lżejsze. W naszym szpitalu leczono już sporo dzieci, które w trakcie takiej właśnie zabawy doznały złamania ręki, nogi czy urazu głowy. Jeżeli młody człowiek wybiera się na górską wycieczkę, pamiętajmy, aby miał odpowiednie obuwie, to znaczy takie, które zabezpieczy kostkę przed skręceniem, a palce stopy przed uderzeniem w kamień. Uczulmy dzieci i młodzież, aby wypoczywając nad wodą zanurzały się stopniowo, przyzwyczajając ciało do zmieniającej się temperatury oraz aby absolutnie nie skakały do akwenu, którego głębokości nie znają i nie wiedzą, co może kryć się pod lustrem wody. Latem należy również chronić dzieci przed skutkami upałów i silnego promieniowania słonecznego. W tym celu trzeba osłaniać głowę dziecka czapeczką, chustką lub kapelusikiem, odsłonięte części ciała nawilżać kremami z wysokimi filtrami UV oraz pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. W bardzo ciepłe dni z najmniejszymi dziećmi najlepiej zostać w domu w okresie, gdy słońce operuje najmocniej czyli między 11.00 a 15.00.

 

Starsze wiadomości

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:ul.Sobieskiego 83, Bielsko-Biała
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl