Ostrożnie z grami

Data dodania: 20 mar 2018 216

WHO czyli Światowa Organizacja Zdrowia uznała uzależnienie od gier komputerowych oraz internetowych za chorobę psychiczną. Problem ten coraz częściej dotyka również młodych Polaków.

Za chorobowe uzależnienie uznano takie zaburzenie, które objawia się ograniczeniem lub całkowitą utratą zdolności do kontrolowania czasu przeznaczonego na gry, stawianiem gier komputerowych czy internetowych ponad wszystkie inne czynności życia codziennego oraz graniem mimo pojawiających się negatywnych efektów zdrowotnych. Jak informują lekarze psychiatrzy zajmujący się zaburzeniami psychicznymi dzieci i młodzieży, w Polsce problem uzależnienia od gier nasila się i dotyka najczęściej chłopców w wieku od 11 do 13 lat. Co gorsza, zdarza się, że namiętnie grają nawet kilkuletnie dzieci. Sprawa jest poważna, gdyż uzależnienie od gier może prowadzić nie tylko do kłopotów w szkole czy braku umiejętności nawiązywania normalnych kontaktów z rówieśnikami, ale także do depresji i prób samobójczych.

Podstawowym sygnałem świadczącym o tym, że młody człowiek może mieć problem z uzależnieniem od gier komputerowych lub internetowych jest duża ilość czasu, jaką poświęca na tego typu rozrywkę. Ale są też inne symptomy, które powinny zaalarmować rodziców. Na przykład informacje płynące od nauczycieli o tym, że dziecko unika kontaktów z kolegami i koleżankami, a każdą wolną chwilę poświęca graniu. Albo to, że dziecko cały czas mówi o ulubionej grze i praktycznie nie ma innych tematów do rozmowy. Wyraźnym sygnałem ostrzegawczym powinny być także wybuchy agresji wynikające z niepowodzeń w grze lub z zakazów dalszego grania.

Co robić, gdy widzimy, że nasze dziecko stanowczo za bardzo angażuje się w komputerowe czy internetowe granie? Przede wszystkim należy ograniczyć czas, jaki może ono spędzać bawiąc się przy pomocy elektronicznych urządzeń typu komputer, smartfon, tablet czy konsola do gier. I nie chodzi tu o całkowity zakaz ich używania, ale o nauczenie rozsądnego i racjonalnego z nich korzystania. Bardzo przydatne może być sporządzenie dokładnego planu dnia, w którym określona zostanie czas, jaki można poświęcać na komputerowe lub internetowe gry, a jaki  należy przeznaczyć na inne formy aktywności, takie jak na przykład sport czy zabawy z rówieśnikami. Jeżeli rodzice nie potrafią samodzielnie wyciągnąć dziecka z uzależnienia od gier, konieczna jest wizyta u specjalisty. 

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl