Zadbać o niemowlaka

Data dodania: 12 maj 2014 25

Oddział Niemowlęcy - 24 łóżka

Ordynator Oddziału:

  • lek. med. Anna Heczko

Pielęgniarka Oddziałowa :

  • Aneta Krawczyk-  lic. pielęgniarstwa

 

Oddział zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich chorób wieku dziecięcego od 1 m-ca do 3 roku życia.

Są to:

  • ostre i nawrotowe infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, zaostrzenia astmy oskrzelowej wczesnodziecięcej.
  • choroby nerek i dróg moczowych, w tym diagnostyka wad układu moczowego,
  • ostre i przedłużające się choroby przewodu pokarmowego niezakaźne,
  • wstępna diagnostyka zaburzeń neurologicznych,
  • problemy związane z okresem noworodkowym i wczesno niemowlęcym, w tym zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, przedłużające się żółtaczki, brak oczekiwanego przyrostu masy ciała,
  • wstępna diagnostyka schorzeń układu krążenia,
  • ostre zatrucia,
  • inne schorzenia występujące w tym przedziale wiekowym.

W przypadkach przekraczających możliwości diagnostyczne oddziału dzieci kierowane są do Oddziałów klinicznych.

Pacjenci z nawrotowymi lub przewlekłymi schorzeniami kontynuują leczenie i kontrolowani są w przyszpitalnych Poradniach Specjalistycznych.

Oddział dysponuje możliwością wykonania badań: USG, TK, RTG, ECHO serca, Holter EKG, Holter RR, EEG.

Personel prowadzi edukację rodziców.

W Oddziale istnieje możliwość pobytu opiekuna z dzieckiem.

Rodzice/opiekunowie mają możliwość korzystania z zaplecza kuchennego z lodówką, czajnikiem, kuchenką mikrofalową oraz łazienki z prysznicem. 

Wśród pacjentów Oddziału Niemowlęcego Szpitala Pediatrycznego  sporo jest dzieci z ostrymi infekcjami układu oddechowego. Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko takich chorób?

Oddział Niemowlęcy liczy 24 łóżka, a o zdrowie małych pacjentów dba 6 lekarzy i 12 pielęgniarek. Na oddział, który dysponuje nowoczesnym sprzętem medycznym, przyjmowane są dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat. Rocznie jest tych bardzo małych pacjentów około 1200, z czego mniej więcej 10 procent to noworodki. Główny powód ich wizyt w naszym szpitalu to ostre infekcje układu oddechowego - głównie dolnych dróg oddechowych, zapalenia płuc i oskrzelików czy zapalenia oskrzeli z dusznością. - Częsty powód tych chorób u małych dzieci to infekcje, które przynosi do domów starsze rodzeństwo. Jeżeli więc jest to możliwe, to do czasu, aż niemowlak osiągnie przynajmniej pół rok, warto przestać posyłać starsze dzieci do przedszkola, skąd często przynoszą one infekcje. Nie należy także zabierać małego dziecka do miejsc publicznych takich jak na przykład sklepy czy centra handlowe.

Oprócz infekcji dróg oddechowych częstym powodem wizyt małych pacjentów na Oddziale Niemowlęcym są problemy z drogami moczowymi (na przykład zapalenia nerek czy diagnostyka wad układu moczowego) oraz problemy z żywieniem, kolki niemowlęce, słaby przyrost masy ciała czy żółtaczka. - W prawidłowym dbaniu o zdrowie dziecka bardzo ważne są częste zmiany pampersów oraz mycie go „po kupce”. Pamiętać również należy, aby podczas spacerów nie narażać dziecka na przegrzanie oraz przewianie. Czyli unikać ostrego słońca i silnych wiatrów. Nawet przy sprzyjającej, umiarkowanej pogodzie, spacery nie powinny być zbyt długie.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl