Nowa, własna karetka ?N?

Data dodania: 14 gru 2018 253

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej dysponuje własną karetką do przewozu noworodków. Ten specjalistyczny pojazd kosztował pół miliona zł i został zakupiony dzięki finansowej pomocy budżetu państwa oraz Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Służąca do transportu noworodków karetka „N” obecna jest w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej już od wakacji. Ale dotąd był to samochód wypożyczony. Teraz nasz szpital dysponuje własną, nowoczesną karetką „N”, która kosztowała 511 tysięcy zł. 80 procent tej sumy pochodziło z budżetu państwa, 16 procent z budżetu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, a 4 procent to środki własne szpitala.

- Karetka "N", czyli karetka noworodkowa, to specjalistyczna karetka służąca do przewozu noworodków, w tym także wcześniaków, z miejsca urodzenia do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności. Często są nią transportowane noworodki w stanie zagrożenia życia, między innymi z niewydolnością oddechową. Przykładowo karetka ta może przewozić wcześniaka z oddziału noworodkowego któregoś ze szpitala powiatowych do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej, ale może również transportować noworodka z wadą serca do specjalistycznego ośrodka kardiochirurgicznego, na przykład w Katowicach lub w Zabrzu. Karetka "N" funkcjonująca w Szpitalu Pediatrycznym pozwala na szybki i sprawny transport noworodków do właściwego ośrodka, który zapewni najmniejszym pacjentom optymalne leczenie. 

Wyposażona jest w inkubator transportowy, którego integralną częścią jest respirator pozwalający prowadzić różne formy wspomagania oddychania. Na wyposażeniu karetki są także pompy infuzyjne i nowoczesny sprzęt monitorujący – mówi lekarz Jan Wilam z obsługującego karetkę „N” zespołu neonatologicznego.

Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy karetka „N” pojawiła się w dziecięcym szpitalu w Bielsku-Białej w 1993 roku i funkcjonowała przy dawnym Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci do końca istnienia województwa bielskiego. Byliśmy wówczas jednym z nielicznych szpitali posiadających taki specjalistyczny pojazd.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl