Pododdział Otolaryngologii Dziecięcej

Data dodania: 23 cze 2014 33

Pododdział Otolaryngologii Dziecięcej Szpitala Pediatrycznego jest bardzo ważnym ogniwem opieki medycznej nie tylko w Bielsku-Białej ale w całej południowej części województwa śląskiego. Bo jest jedynym tego typu oddziałem w regionie.

Pododdział Otolaryngologii Dziecięcej jest częścią Oddziału Chirurgii Dziecięcej ale ściśle współpracuje ze wszystkimi szpitalnymi oddziałami. Liczy 9 łóżek, a o zdrowie małych pacjentów troszczy się tam czterech lekarzy oraz sześć pielęgniarek. Rocznie jest na tym oddziale hospitalizowanych ponad osiem setek dzieci. Z Bielska-Białej i powiatu bielskiego oraz z rejonu Żywca, Cieszyna i Pszczyny. Na tym oddziale rzadkością nie są także pacjenci z okolic Tychów, Rybnika, Żor czy Jastrzębia Zdroju. Ich wizyty nie powinny dziwić – najbliższy oddział laryngologii dziecięcej znajduje się bowiem dopiero w Katowicach-Ligocie. Przekrój wiekowy pacjentów tego oddziału jest szeroki – od noworodków po 18-latków.

-Specjalnością oddziału jest leczenie zachowawcze i operacyjne schorzeń górnych dróg oddechowych. Między innymi wykonujemy sporo operacji na migdałkach gardłowych i podniebiennych, operacje uszu, drenaż jam bębenkowych i odbarczanie ropni. Operujemy też cysty, torbiele i przetoki szyi oraz wykonujemy operacje na przegrodach nosa i na zatokach. A w ramach współpracy z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci między innymi wykonujemy zabiegi tracheotomii, które ułatwiają, a czasami wręcz umożliwiają chorym dzieciom oddychanie. Ponadto przeprowadzamy diagnostykę zaburzeń słuchu, w tym badania audiologiczne i przesiewowe badania słuchu – mówi doktor Jolanta Grudzień. Dodaje, że obecnie jedną z częstych dolegliwości, z jaką na kierowany przez nią oddział trafiają pacjenci jest nawracające ostre ropne zapalenie ucha środkowego. - Jeśli chcemy, aby dziecko uniknęło tego typu problemów laryngologicznych, z pewnością warto zastosować leki lub szczepionki wzmacniające układ odpornościowy. A także, jeśli jest to możliwe, unikać dużych skupisk ludzi, gdzie łatwo o zakażenie – radzi doktor Jolanta Grudzień.

Pododdział Otolaryngologii Dziecięcej ma dobre warunki do leczenia małych pacjentów. Zajmuje wyremontowane niedawno pomieszczenia i dysponuje odpowiednim sprzętem. Między innymi do dyspozycji lekarzy jest aparatura do badań audiologicznych oraz dobrej jakości mikroskop operacyjny. 

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl