Konferencja w Czechowicach-Dziedzicach

Data dodania: 21 mar 2016 131

18 marca w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się konferencja „Wybieram zdrowie” organizowana wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach oraz Szpital Pediatrycznym. Głównym tematem konferencji były problemy związane z szeroko rozumianą narkomanią wśród młodzieży.

- Konferencja to poszerzenie organizowanego od kilku lat i skierowanego do dzieci oraz młodzieży konkursu plastycznego „Wybieram zdrowie” o propozycję dla osób dorosłych, które zawodowo zajmują się młodym pokoleniem. Wzięło w niej udział stu sześćdziesięciu psychologów, pedagogów szkolnych, nauczycieli  oraz pracowników szpitali z terenu powiatu bielskiego – mówi Agnieszko Pawełko ze Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Osoby uczestniczące w konferencji „Wybieram zdrowie” wysłuchały czterech wykładów. Lidia Woć, doświadczona policjantka i członek Ogólnopolskiego Porozumienia Osób, Organizacji i Instytucji Pomagających Ofiarom Przemocy w Rodzinie mówiła o tym, jak wygląda współczesny obraz spożywania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Monika Pleszewska z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku-Białej wygłosiła wykład zatytułowany „Uzależnienie behawioralne”, a siostra Anna Bałchan, prezes Stowarzyszenia im. Marii Niepokalanej na Rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom w Katowicach miała prelekcję pod tytułem „Prostytucja – przymus czy dobrowolność”. Konferencję zakończył mecenas Mariusz Mucha  relacjonując to, jak z perspektywy prawa karnego i cywilnego wygląda postępowanie prawne w przypadku podejrzenia spożycia środków psychoaktywnych przez nieletnich. Jak mówiła podczas konferencji Lidia Zuber-Fabia, ordynator Oddziału Pediatrycznego naszego szpitala, tego typu spotkania osobom pracującym z dziećmi i młodzieżą są bardzo potrzebne bo niestety, doświadczenia Szpitala Pediatrycznego pokazują, iż młodzi ludzie coraz częściej sięgają po substancje psychoaktywne.

Na koniec kilka praktycznych rad dla rodziców:

-Jeśli podejrzewasz, że dziecko wzięło narkotyk to warto zweryfikować podejrzenia robiąc dziecku test na obecność narkotyków w organizmie. Takie testy można kupić w aptece.

-Porozmawiaj z dzieckiem i wysłuchaj jego argumentacji dopiero wówczas, gdy ustanie działanie substancji psychoaktywnej i kiedy opadną emocje.

-Zawsze wspieraj dziecko w trudnych sytuacjach, daj mu odczuć, że pragniesz mu pomóc.

-Jeżeli problem z narkotykami się powtarza koniecznie skorzystaj z porady specjalisty. Na pierwszą wizytę można iść samemu albo razem z dzieckiem.

Informacji i pomocy w sprawach dotyczących narkomanii szukać można między innymi w Antynarkotykowej Poradni Internetowej (www.narkomania.org.pl) oraz codziennie od 16.00 do 21.00 pod numerem telefonu 801 199 990 (Antynarkotykowy Telefon Zaufania)

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl