Szeroka gama badań

Data dodania: 21 kwi 2016 135

Pracownia Diagnostyki Obrazowej Szpitala Pediatrycznego obejmuje pracownię USG, RTG i tomografię komputerową. Z dwóch ostatnich korzystają nie tylko mali pacjenci naszego szpitala ale również pacjenci innych placówek medycznych. Co ważne, nasz tomograf komputerowy oraz pracownia RTG dostępne są także dla osób dorosłych.

Zarówno pracownia RTG jak i pracownia USG wykonują pełną gamę badań możliwych dla tego typu aparatury  medycznej. A tomograf komputerowy diagnozuje wszystkie części organizmu za wyjątkiem badań naczyniowych i serca. - Bardzo istotna jest w naszej pracy możliwość wykonywania  tomografii komputerowej w znieczuleniu ogólnym. Bo w trakcie tych badań potrzebny jest bezruch,  który czasami jest niemożliwy do osiągnięcia nie tylko u noworodków i niemowlaków,  ale również u dzieci starszych, mających poważne kłopoty zdrowotne – mówi lekarz radiolog Joanna Jakóbowska, kierownik Pracowni Diagnostyki Obrazowej Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Od ubiegłego roku pracownia nasza ma status jednostki szkolącej. To znaczy, że młodzi lekarze zdobywają tu doświadczenie potrzebne do uzyskania specjalizacji z zakresu radiologii. Obecnie takie kilkuletnie szkolenie przechodzi dwóch lekarzy-rezydentów.

Co istotne, Pracownia Diagnostyki Obrazowej wykonuje badania nie tylko na rzecz małych pacjentów leczonych w naszym szpitalu. Jest tu również prowadzona diagnostyka pacjentów innych placówek medycznych z naszego regionu. I nie dotyczy to wyłącznie dzieci, gdyż także osoby dorosłe mogą skorzystać z tomografu komputerowego i pracowni RTG dziecięcego szpitala. Procedura jest następująca. - W przypadku tomografii komputerowej najpierw należy zgłosić się do Pracowni Diagnostyki Obrazowej ze skierowaniem od lekarza prowadzącego. Po to, aby ustalić termin badania oraz otrzymać wskazówki, jak do takiego badania należy się przygotować. To bardzo istotne, gdyż przygotowania wyglądają różnie w zależności od rodzaju badania - informuje Joanna Jakóbowska. Kiedy wiadomo już, co należy zrobić przed badaniem, wystarczy w wyznaczonym terminie ponownie zjawić się w naszym szpitalu. Natomiast w przypadku badań RTG są one wykonywane „od ręki”, w dniu zgłoszenia się pacjenta ze skierowaniem do szpitala.

Ważna wiadomość dla osób, które chcą szybko, odpłatnie wykonać tomografię komputerową – w naszym szpitalu na takie badanie czeka się nie dłużej niż tydzień.

Pracowania tomografii komputerowej mieści się w przewiązce między dwoma szpitalnymi pawilonami, vis-a-vis Izby Przyjęć. Telefon: 33 828 40 38

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl