Z historii dziecięcego szpitala

Data dodania: 14 lut 2017 165

Mija właśnie 58. rocznica utworzenia w Bielsku-Białej specjalistycznego szpitala dziecięcego, który dziś nazywa się Szpital Pediatryczny. Przy tej okazji warto przypomnieć początki naszej placówki medycznej.

Kompleks dużych budynków przy zbiegu obecnych ulic Sobieskiego i Konopnickiej w Bielsku-Białej powstał pod koniec XIX wieku z przeznaczeniem na wojskowe koszary. Najpierw służył żołnierzom austriackim, a potem polskim. Do cywila dawne koszary przeszły dziesięć lat po zakończeniu II wojny światowej. Wówczas to armia oddała budynki miastu Bielsko-Biała, a to zdecydowało, że jeden koszarowy budynek zostanie przekazany na rzecz Liceum Medycznego dla Pielęgniarek, a pozostałe posłużą do utworzenia specjalistycznego szpitala dziecięcego. Tak radykalna zmiana sposobu użytkowania obiektów wymagała ich gruntownej modernizacji, która trwała parę lat. W lutym 1959 roku uroczyście przekazano nowemu szpitalowi pierwszy wyremontowany budynek, a kilkanaście tygodni później pojawili się tam pierwsi mali pacjenci. Patronem nowego dziecięcego szpitala został Janusz Korczak, warszawski pedagog, lekarz, publicysta i wielki przyjaciel dzieci, który w czasie hitlerowskiej okupacji zginął w komorze gazowej dobrowolnie towarzysząc w ostatniej podróży swoim podopiecznym z domu dziecka w warszawskim getcie.

Szpital Dziecięcy im. Janusza Korczaka – lub też jak nazywano go zamiennie: Szpital Miejski nr 3 – szybko stał się ważnym punktem na medycznej mapie nie tylko miasta Bielska-Białej. W 1960 roku został bowiem placówką szkoleniową na I stopień specjalizacji dla lekarzy z całego ówczesnego województwa katowickiego i w nim odbywały się egzaminy specjalizacyjne. Z biegiem czasu na potrzeby szpitala oddawano kolejne, wyremontowane budynki dawnych koszar, co pozwalało poszerzać jego ofertę medyczną. Nie tylko o oddziały zajmujące się dziećmi, gdyż umieszczono tam również okulistykę i chirurgię ortopedyczno-urazową dla dorosłych. Choć z biegiem lat zmieniały się nazwy naszego szpitala, a Janusz Korczak przestał być jego patronem, to jednak cały czas zapewniał on opiekę medyczną nie tylko małym bielszczanom ale dzieci i młodzieży z całego ówczesnego województwa bielskiego. Blisko dwie dekady temu oddziały dla dorosłych przeniosły się do Szpitala Wojewódzkiego, a medyczna placówka przy ulicy Sobieskiego otrzymała nazwę Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej. Dzisiaj nasz szpital leczy małych pacjentów nie tylko z Bielska-Białej i powiatu bielskiego, ale z całej południowej części województwa śląskiego, a także z zachodnich powiatów województwa małopolskiego.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl