Uwaga: Alergia!

Data dodania: 17 kwi 2014 20

Wiosna to czas, w którym wiele dzieci ma objawy co najmniej jednej choroby alergicznej: alergicznego nieżytu nosa lub alergicznego zapalenia spojówek.

Objawy tych chorób związane są z pojawieniem się pyłków roślin wiatropylnych – najpierw drzew, a potem traw i zbóż. Jako pierwsze – czasami już pod koniec lutego lub na początku marca – pylą olsze i leszczyny, potem – w kwietniu – brzozy, a od połowy maja do połowy lipca trawy i zboża. Typowe objawy alergicznego nieżytu nosa to: kichanie (często wielokrotnie w ciągu dnia, w seriach), uczucie zatkanego nosa, wydzielina z nosa (zwykle wodnista) oraz świąd nosa, oczu a czasem także podniebienia. Z kolei najczęstsze objawy alergicznego zapalenia spojówek to: świąd oczu, łzawienie, uczucie pieczenia oczu, przekrwienie spojówek oraz wydzielina w worku spojówkowym. Co ważne: obie choroby często związane są z uczuleniem na te same alergeny i wówczas występują jednocześnie. Objawy obu alergii pojawiają się podczas i zaraz po kontakcie z pyłkami czyli między innymi w czasie przebywania w parku, lesie czy ogrodzie. A także gdy uprawia się sport na świeżym powietrzu.

- Nasilone objawy obu chorób alergicznych mogą także występować w godzinach wieczornych i wczesnym rankiem. Dzieje się dlatego, że pyłki znajdujące się we włosach są rozpraszane ruchami głowy i spadają na pościel, w efekcie czego błona śluzowa nosa i oczu jest narażona na silny z nimi kontakt - tłumaczy Elżbieta Surdy-Wójcicka, specjalista chorób dziecięcych i alergolog z Poradni Alergologicznej Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Oczywiście obie wymienione choroby alergiczne można i należy leczyć. Podstawowymi lekami stosowanymi w leczeniu pyłkowicy są leki przeciwhistaminowe doustne i miejscowe w postaci kropli do oczu i aerozoli do nosa oraz preparaty glikokortykosteroidów o silnym działaniu przeciwzapalnym  podawane miejscowo w postaci aerozoli lub kropli. Tylko wyjątkowo i na krótko podawane są leki obkurczające naczynia krwionośne błony śluzowej. Leczeniem przyczynowym, dającym szansę na zmniejszenie lub ustąpienie objawów alergicznych jest immunoterapia swoista czyli tak zwane odczulanie. Szczepionkę  alergenową  przyjmuje się przez okres 3 - 5 lat. Powoduje ona zmniejszenie wrażliwości na uczulające alergeny.

Informację o tym jak i kiedy można się zarejestrować do Poradni Alergologicznej Szpitala Pediatrycznego znaleźć można w zakładce Poradnie specjalistyczne.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl