Z historii szpitala ? poradnie

Data dodania: 10 sty 2018 208

Specjalistyczne poradnie dziecięce odgrywają bardzo ważną rolę w systemie leczenia małych pacjentów i są wyjątkowo istotnym ogniwem naszego szpitala. Warto krótko przedstawić ich historię, która liczy już blisko pół wieku.

Prekursorem powstania przyszpitalnych poradni specjalistycznych była kardiolog Barbara Małecka, która w trosce o zdrowie małych pacjentów borykających się z wadami serca zaczęła zabiegać o utworzenie poradni kardiologii dziecięcej. Cel osiągnęła – podjęte w połowie 1970 roku starania, w kolejnym roku zaowocowały powstaniem takiej właśnie poradni. W tym samym, 1971 roku, rozpoczęła działalność przyszpitalna poradnia chirurgii dziecięcej, którą tworzyli chirurdzy Edward Henek i Tadeusz Denkowski, a rok później, z inicjatywy ordynatora oddziału biegunkowego Macieja Marcinkowskiego, otwarto poradnię alergologiczną dla dzieci. Z czasem dołączyła do nich poradnia wrodzonych wad stóp, którą tworzył wspomniany już Tadeusz Denkowski. Poradnie wchodziły w skład szpitalnej przychodni specjalistycznej, której głównymi organizatorami byli: pediatra Maciej Marcinkowski, ginekolog Marian Zenneg oraz anestezjolog Krystyna Hostyńska. W związku z utworzeniem województwa bielskiego, w 1976 roku powstała Wojewódzka Przychodnia Matki i Dziecka, w ramach której funkcjonowało dziewięć poradni specjalistycznych: alergologiczno-pulmonologiczna, hematologii dziecięcej, zaburzeń rozwoju somatycznego, nefrologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej, neurologii dziecięcej, okulistyki, gastroenterologii dziecięcej i dermatologii dziecięcej. Trzeba tu podkreślić, że do zadań Wojewódzkiej Przychodni Matki i Dziecka należało nie tylko leczenie małych pacjentów wymagających opieki lekarzy-specjalistów ale między innymi  także przygotowywanie i organizowanie działalności zapobiegawczo-leczniczej dotyczącej pediatrii i medycyny szkolnej na terenie całego województwa bielskiego oraz nadzór specjalistyczny i prowadzenie szkoleń w zakresie pediatrii. Warto też pamiętać o tym, iż w ówczesnym okresie szpital dziecięcy przy ulicy Sobieskiego jako Szpital nr 3 wchodził w skład Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej.

Obecnie w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej funkcjonuje dziesięć poradni specjalistycznych: alergologiczna, endokrynologiczna, rehabilitacyjna, kardiologiczna, neurologiczna, nefrologiczna, logopedyczna, preluksacyjna, chirurgii dziecięcej i laryngologii dziecięcej. Jest to największy kompleks specjalistycznych gabinetów dziecięcych w południowej części województwa śląskiego. Każdego miesiąca przyszpitalne poradnie goszczą średnio ponad trzy tysiące pacjentów z Bielska-Białej i powiatu bielskiego oraz z Żywiecczyzny, Śląska Cieszyńskiego, okolic Pszczyny, Żor i Tychów, a także z zachodniej części województwa małopolskiego.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl