Z historii szpitala

Data dodania: 13 sie 2018 237

W 1979 roku w dziecięcym szpitalu w Bielsku-Białej rozpoczął działalność Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci. Decyzja ta szybko przyniosła wspaniałe efekty w postaci uratowanych małych pacjentów.

Osobą, której zasług w sprawie utworzenia Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci nie sposób przecenić, był lekarz Zdzisław Smolarek. Ten doświadczony anestezjolog najpierw doprowadził do utworzenia OIOM-u w Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej, a potem, będąc wojewódzkim specjalistą do spraw anestezjologii i intensywnej terapii, zainicjował stworzenie podobnego oddziału w szpitalu dziecięcym. Został też jego pierwszym ordynatorem, a współpracowali z nim lekarze Jadwiga Grzbiela i Wojciech Muchacki. Na czele zespołu pielęgniarek stała Halina Kilarska. Nowy oddział zajmował pomieszczenia na parterze pawilonu nr 5, dysponował czterema łóżkami oraz inkubatorami i respiratorami. Z czasem personel Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci powiększał się, a w 1983 roku dołączyła do niego lekarz Irmina Urbańska-Maciejewska, która pięć lat później została ordynatorem tego oddziału. Zespół którym kierowała – używając sportowej terminologii – śmiało można nazwać mieszanką młodości i rutyny, gdyż z jednej strony tworzyli go ludzie młodzi, pełni zapału i entuzjazmu, a z drugiej strony doświadczeni specjaliści, którzy świetnie znali się na swojej pracy. Nowoczesny sprzęt, którym dzięki zdobytym funduszom dysponował oddział w połączeniu z rosnącymi kwalifikacjami personelu medycznego sprawiły, iż w latach 1986 – 1999 śmiertelność wśród noworodków spadła z 56% do 14%. Był to bez wątpienia wielki sukces Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci.

Obecnie Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej dysponuje 7 stanowiskami i zajmuje się leczeniem pacjentów w stanie zagrożenia zdrowia i życia na skutek nagłych lub przewlekłych zachorowań lub w wyniku powikłań zabiegów operacyjnych. Jego personel świadczy również usługi anestezjologiczne do zabiegów chirurgicznych, laryngologicznych i badań diagnostycznych. Nasz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci jest jedynym tego typu oddziałem w południowej części województwa śląskiego.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl