Jest zgoda konserwatora zabytków

Data dodania: 20 wrz 2018 243

Służby zajmujące się konserwacją i ochroną zabytków zaakceptowały plany Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej dotyczące remontu elewacji pawilonu nr 1, w którym mieści się Oddział Niemowlęcy oraz dyrekcja i administracja.

Po zakończeniu modernizacji pawilonu nr 5 ostatnią dużą inwestycją na remontowej mapie dziecięcego szpitala jest odnowienie elewacji pawilonu nr 1. Przypomnijmy, że jego wnętrze kilka lat temu przeszło gruntowną przebudowę, dzięki której znacząco poprawiły się warunki leczenia małych pacjentów na Oddziale Niemowlęcym. Ponieważ szpitalny budynek jest bardzo sędziwy (powstał w latach 1893-1895) i ma dużą wartość historyczną, znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, z którym konieczne jest uzgadnianie wszystkich prac prowadzonych na zewnątrz. - Najpierw, w styczniu 2017 roku zwróciliśmy się do konserwatora zabytków o jego stanowisko dotyczące sposobu dokonania rewitalizacji tego obiektu, a w tym roku zaakceptował on przygotowaną na nasze zlecenie koncepcję architektoniczną oraz przewidziany zakres prac. Mamy także projekt budowlany tej inwestycji, a brakuje nam jeszcze projektu wykonawczego i kosztorysu ale można powiedzieć, że kwestie formalne dotyczące tej modernizacji są niemal zakończone. Zakres robót obejmuje odnowienie całej elewacji i ozdobnej attyki,  przywrócenie metalowej balustrady, która kiedyś znajdowała się na dachu, naprawę obróbek blacharskich łącznie z wymianą rynien i rur spustowych oraz wykonanie drenażu wokół budynku. Szacunkowy koszt remontu to około 900 tysięcy złotych – mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej do spraw administracyjno-technicznych.

Ponieważ budżet naszej placówki medycznej opiera się na kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia i wygospodarować w nim około 900 tysięcy zł na zewnętrzny remont pawilonu nr 1 praktycznie nie sposób, dlatego szpital stara się zdobyć na ten cel fundusze z innych, pozabudżetowych, źródeł. - Złożyliśmy w tej sprawie wniosek do konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Obecnie wniosek jest na etapie oceny formalnej. Mamy nadzieję, że przejdzie pozytywnie całą procedurę i zaowocuje przyznaniem nam unijnej dotacji na ten remont. Gdyby tak się nie stało, będziemy szukać innych zewnętrznych źródeł sfinansowania tej inwestycji – informuje Czesław Kapała.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl