60 lat Szpitala Pediatrycznego ? cz. 4

Data dodania: 27 sie 2019 289

W listopadzie Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej będzie obchodził jubileusz swojego 60-lecia. Przedstawiamy kolejne informacje dotyczące jego historii, tym razem dotyczące lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku.

W 1980 roku w pawilonie nr 5 oddano do użytku pediatryczną Izbę Przyjęć. W tym samym roku ordynatorem Oddziału Wewnętrznego Dzieci Młodszych została lek. med. Wiesława Perucka-Szcześniak, która jednocześnie pracowała w poradni hematologii dziecięcej. Była to jedyna w województwie bielskim specjalistyczna poradnia zajmująca się leczeniem dzieci chorych na białaczkę. W 1986 roku szpitalne laboratorium podzielono na laboratorium mikrobiologiczne pod kierownictwem dr. n. przyrodniczych Ewy Świerczek oraz laboratorium analityczne którym kierowała mgr Janina Biront-Rudy. Koniec lat 80-tych ubiegłego wieku to czas rozwoju Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci, gdzie ordynatorem była lek.med. Irmina Urbańska-Maciejewska. W efekcie coraz więcej zabiegów przeprowadzano w bielskim szpitalu bezpiecznie i w znieczuleniu ogólnym. Oddział ten, dzięki zaangażowaniu jego ordynatora i pracowników, doczekał się także karetki „N”. Na początku lat 90-tych XX wieku bielski szpital był jedną z nielicznych placówek medycznych posiadających taki specjalistyczny pojazd. W 1992 roku kierowana przez lek. med. Krystynę Hostyńską Poradnia Matki i Dziecka (która znajdowała się w pawilonie nr 1) była zaangażowana w pomoc dla dzieci z ogarniętej wojną byłej Jugosławii.

1 października 1998 roku na podstawie zarządzenia wojewody bielskiego dziecięca placówka medyczna znajdująca się przy ulicy Sobieskiego w Bielsku-Białej stała się samodzielnym publicznym szpitalem o nazwie Szpital Pediatryczny. Dysponował on 334 łóżkami, a w jego ramach funkcjonowało dziewięć oddziałów, w tym dwa zajmujące się leczeniem pacjentów dorosłych, które wkrótce potem zostały przeniesione do Szpitala Wojewódzkiego. Decyzją wojewody bielskiego dyrektorem została lek. med. Jolanta Grudzień, która od 1982 roku pracowała w Oddziale Laryngologii Dziecięcej. W 1999 roku, w wyniku reformy administracyjnej, która przywróciła powiaty i zlikwidowała województwo bielskie, organem założycielskim Szpitala Pediatrycznego zostało Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl