Ostrzeżenie przed narkotykami

Data dodania: 16 lip 2021 394

Wakacje to okres, w którym młodzi ludzie mają więcej wolnego czasu, więcej „luzu”, częściej przebywają poza rodzinnym domem i częściej poznają nowych ludzi. Statystyki dowodzą, iż czas wakacyjnego wypoczynku sprzyja pierwszym kontaktom z narkotykami.

Przyczyn tego zjawiska może być kilka, na przykład chęć zaimponowania rówieśnikom, zrobienie tego, co robią inni, ciekawość nowego doświadczenia, wpływ innej osoby itp. Dodatkową zachętę stanowi fakt, iż wbrew wyobrażeniu wielu dorosłych, różnego rodzaju środki psychoaktywne są naprawdę łatwo dostępne. Choć pierwszy krok do narkotykowego świata wydaje się intrygujący i bezpieczny, bo młody człowiek jest przekonany, iż po inicjacji bez trudu będzie się mógł z niego wycofać, to jednak często jest to droga do uzależnienia. - Dlatego tak ważne jest, aby rodzice nie tylko mieli świadomość takiego zagrożenia ale także trzymali rękę na pulsie czyli kontrolowali, czy problem nie dotyczy również ich dziecka. Pierwszym, ostrzegawczym sygnałem są z reguły zmiany w zachowaniu: młody człowiek albo zaczyna reagować wyjątkowo gwałtownie albo wręcz przeciwnie, jest nienaturalnie spokojny. Mogą tu mieć miejsce także kłopoty ze snem, wahania nastrojów czy dziwne, a czasami wręcz nieracjonalne wypowiedzi. O wejściu w świat środków psychoaktywnych świadczyć może również unikanie kontaktu z rodzicami, telefony do nieznanych kolegów, których dziecko nie chce przedstawić, zaczerwienione źrenice oczu, które jednocześnie są rozszerzone lub mocno zwężone czy dziwne przedmioty, takie jak nieznane rodzicom tabletki, drażetki i kapsułki, strzykawki, naczynia pokryte brudnym nalotem, osmalone sreberka czy bezbarwne kryształki – mówi Agnieszka Pawełko, pielęgniarka oddziałowa Całodobowego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. I dodaje, że kluczowy jest tu dobry kontakt rodziców z dzieckiem, bo im jest on lepszy, tym szybciej można się zorientować, iż dzieje się coś niedobrego.

W przypadku pojawienia się narkotyków w życiu młodego człowieka najlepiej jak najszybciej skorzystać z pomocy fachowców od tego typu zagadnień. Warto również pamiętać o profilaktyce antynarkotykowej – tu dobrym pomysłem będzie rozmowa z dzieckiem o tym zagrożeniu na przykład przy okazji wspólnie oglądanego filmu czy telewizyjnych wiadomości poruszających te kwestie.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl