Szczepionką w grypę

Data dodania: 18 wrz 2014 40

Wrzesień to bardzo dobra pora na zaaplikowanie dziecku szczepionki przeciwko grypie. Dzięki niej, gdy jesienią i zimą grypa zaatakuje ze wzmożoną siłą, ryzyko zachorowania dziecka będzie znacznie mniejsze.

Zbliżająca się jesień to okres wzmożonych infekcji wirusowych, które nie omijają też dorosłych ale szczególnie mocno dają się we znaki dzieciom. Ich najczęstsze objawy to kaszel, gorączka, katar. Niemowlaka z takimi objawami jak najszybciej powinien zobaczyć lekarz. Ale w przypadku starszych dzieci wystarczy domowa kuracja w postaci środków przeciwgorączkowych, kropli do nosa, dużej ilości płynów do picia oraz odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli jednak mimo stosowania środków przeciwgorączkowych temperatura ciała nie spada, konieczna jest wizyta u lekarza. Ta sama zasada dotyczy sytuacji, w której oprócz standardowych objawów w postaci kaszlu, kataru i gorączki, pojawia się wysypka, wymioty czy też nienaturalna senność i apatia. - Jesiennych i zimowych infekcji wirusowych całkowicie uniknąć się nie da ale możemy starać się zmniejszyć ryzyko zarażenia dziecka. W tym celu, jeśli to możliwe, należy unikać obecności dziecka w dużych skupiskach ludzi czyli w takich miejscach jak na przykład duże sklepy czy centra handlowe. Rozsądnie jest także unikać odwiedzin u osób, które cierpią na podobną dolegliwość. I jeszcze jedna, bardzo istotna uwaga. Jeśli widzimy, że dziecko ma objawy infekcji, a my mamy razem z nim zaplanowany wyjazd, na przykład na wczasy czy do rodziny, to taki wyjazd powinien zostać odroczony. Bo zdarzają się wypadki, że podczas wyjazdu, z dala od domu czy nawet z dala od Polski, choroba u dziecka się rozwija i nasila, a wówczas problem jest naprawdę poważny – radzi doktor Lidia Zuber-Fabia, ordynator Oddziału Pediatrycznego. Dodaje, że w przypadku infekcji, jeśli to oczywiście możliwe, warto zapewnić dziecku opiekę w domu i przez kilka dni nie posyłać go do żłobka czy przedszkola. Bo lepiej od razu 3 dni spędzić w łóżku niż potem leczyć się przez dwa tygodnie. - Nieleczone infekcje u dzieci często mają groźne następstwa w postaci takich schorzeń jak na przykład zapalenie płuc czy zapalenie węzłów chłonnych i wtedy wymagają bardzo intensywnego leczenia, nie tylko antybiotykowego ale bywa, że i szpitalnego – ostrzega doktor Lidia Zuber-Fabia.

Oczywiście marzeniem rodziców są bezpieczne leki odpornościowe, które zapewnią dziecku ochronę przed infekcjami. Takich, w pełni bezpiecznych leków, jednak nie ma. Ale dzięki szczepionkom można zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę, która jesienią i zimą wyraźnie się nasila. W pierwszym sezonie podajemy dwie dawki szczepionki – pierwszą pod koniec sierpnia lub we wrześniu, a drugą 6-8 tygodni później. Potem, co roku, podajemy po jednej dawce. - Szczepienie przeciwko grypie zalecane jest u dzieci od 6 miesiąca życia. Zdecydowanie takie szczepienie powinny otrzymywać dzieci z chorobami przewlekłymi typu cukrzyca czy astma. A najskuteczniejsze zabezpieczenie przed grypą jest wówczas, gdy zaszczepią się wszyscy członkowie danej rodziny – mówi ordynator Oddziału Pediatrycznego.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl