Ładniej, cieplej i taniej

Data dodania: 24 wrz 2014 41

W Szpitalu Pediatrycznym dobiegła końca duża i ważna inwestycja jaką była termomodernizacja kilku szpitalnych budynków. Dzięki niej nasza placówka medyczna nie tylko pięknie się prezentuje ale także niższe będą rachunki za ciepłą wodę i ogrzewanie.

W wyniku zakończonych prac ocieplono i pokryto nową elewacją trzy budynki: pawilon numer 2, w którym mieści się większość szpitalnych oddziałów, tak zwana przewiązka, w której funkcjonuje izba przyjęć oraz budynek poradni psychologiczno-zawodowej, który w przyszłości służyć ma poszerzeniu leczniczej oferty szpitalnych poradni. Ale termomodernizacja to nie tylko ocieplone i estetycznie wyglądające ściany. To także zainstalowane na dachu kolektory słoneczne, które ogrzewają wykorzystywaną w szpitalu wodę. - W efekcie użycia baterii słonecznych koszt podgrzewania wody spadnie o około 30 procent. Z kolei ocieplenie ścian przyniesie wymierne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie szpitala. O tym, jaka będzie skala tych oszczędności będzie można jednak mówić dopiero po zimie – informuje Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego do spraw administracyjno-technicznych. Termomodernizacja kosztowała około 1,1 miliona zł. Na tą sumę złożyła się pożyczka i dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz środki – w kwocie ponad 400 tysięcy zł – przekazane przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, które jest organem założycielskim naszego szpitala.

Na zmianę zewnętrznego oblicza czeka jeszcze pawilon nr 1, w którym mieści się Oddział Niemowlęcy oraz administracja szpitala. Ponieważ zawiera on sporo zabytkowych elementów architektonicznych, konserwator zabytków nie wyraził zgody na jego termomodernizację w taki sposób, w jaki ocieplono pozostałe budynki. - Mamy jednak nadzieję, że pawilon numer 1 znajdzie się w miejskim programie rewitalizacyjnym i jego elewacja również zostanie w przyszłości odnowiona – mówi Czesław Kapała

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl