Światowy Dzień Higieny Rąk

Data dodania: 05 maj 2022 431

higiena rak

5 maja obchodzony jest Światowy Dzień Higieny Rąk, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Z tej okazji warto zwrócić uwagę na tę bardzo istotną kwestię.

O tym, jak ważna jest higiena rąk w sposób szczególny uświadomił nam czas pandemii koronawirusa i dlatego jej światowy dzień nabiera obecnie wyjątkowego znaczenia. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na bardzo ważny aspekt naszego zdrowia, jakim jest prawidłowa higiena rąk. Niestety wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż niewłaściwa higiena rąk, może prowadzić do bardzo poważnych problemów natury zdrowotnej. A przecież w ciągu całego dnia dotykamy rękami dziesiątek, setek a może nawet i tysiąca różnych powierzchni (przedmioty codziennego użytku, ubrania, jedzenie, inni ludzie itd.). Dość powiedzieć, że samej twarzy dotykamy aż 16 razy na godzinę! Tymczasem na wszystkich powierzchniach rozwijają się bakterie i wirusy, które następnie przynosimy do domu lub wprowadzamy bezpośrednio do naszego organizmu, poprzez dotykanie ust lub pocieranie oczu. Lista chorób brudnych rąk, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, jest długa i obejmuje: biegunki, wirusowe zapalenia wątroby, salmonellę, tasiemca, infekcje bakteryjne jamy ustnej, czerwonkę bakteryjną, owsicę, glistnicę oraz lambliozę.
Jak zapobiegać chorobom brudnych rąk? Niezwykle prosta czynność jak mycie i dezynfekcja rąk w istotny sposób przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa opieki nad osobami chorymi. Statystyki mówią, że nawet 40 - 90 proc. zakażeń szpitalnych można byłoby uniknąć gdyby higiena rąk była na wyższym poziomie. Kolejna sprawa, to odpowiednie, czyli dokładne i długotrwałe mycie rąk wodą z mydłem. Nie wystarczy opłukać dłoni.

Higiena rakZaleca się, aby myć ręce zgodnie z następującym schematem: namocz ręce letnią wodą - za pomocą przycisku łokciowego pobierz porcję mydła - rozprowadź mydło na skórze rąk, nie pomijaj grzbietów, przestrzeni międzypalcowych, nadgarstków - spłucz ręce mydłem pod strumieniem bieżącej wody - osusz ręce ręcznikiem jednorazowym.

A oto jak powinna wyglądać prawidłowa dezynfekcja rąk: za pomocą przycisku łokciowego pobierz porcję środka dezynfekcyjnego w ilości pokrywającej wewnętrzną powierzchnię dłoni - rozprowadź środek po skórze rąk, nie pomijaj grzbietów, przestrzeni międzypalcowych, nadgarstków - wcieraj płyn w dłonie aż wyschnie.

Na koniec o czym należy pamiętać przy prawidłowej higienie rąk: myjmy zawsze dłonie po przyjściu do domu, przed jedzeniem, po kontakcie ze zwierzętami i należącymi do nich przedmiotami (kuweta, zabawki, smycz itp), po wizycie u lekarza lub w placówce medycznej, po skorzystaniu z toalety, przed kontaktem z osobami o obniżonej odporności (osoby starsze, chore, noworodki), po kontakcie z osobą chorą, po kichaniu, kasłaniu i czyszczeniu nosa, przed i po wykonaniu opatrunku na skaleczeniu, ranie czy zmianach skórnych oraz po czynnościach porządkowych (np. wyniesienie śmieci).

Zachęcamy do obejrzenia filmu zawierającego dziecinnie proste wskazówki o właściwej higienie rąk: https://www.youtube.com/watch?v=l6BsHHQlV-I

 

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl