Nowy sprzęt w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej

Data dodania: 28 gru 2022 460

ZADANIE UZYSKAŁO DOFINASOWANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Nowy sprzetDzięki dofinansowaniu z budżetu Powiatu Bielskiego, budżetu Województwa Śląskiego oraz Fundacji na rzecz Rozwoju Szpitala Pediatrycznego „Razem dla Dzieci”, Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej kupił 3 nowoczesne, wysokiej klasy i bardzo potrzebne urządzenia o łącznej wartości 400 tys. zł. Pomogą one jeszcze lepiej i skuteczniej diagnozować oraz leczyć małych pacjentów.

Pierwszy do dziecięcego szpitala w Bielsku-Białej dotarł przenośny ultrasonograf, który zasilił bazę sprzętową Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci. - Urządzenie będzie wspomagać lekarzy w przeprowadzaniu zaawansowanych procedur anestezjologicznych, takich jak zakładanie wkłuć centralnych i tętniczych, wykonywanie znieczuleń regionalnych do zabiegów operacyjnych, szybka ocena u pacjentów z podejrzeniem odmy, czy monitorowanie efektów leczenia u pacjentów z chorobami płuc. Badanie usg ma szczególne znaczenie u pacjentów pediatrycznych, w tym noworodków, u których uwidocznienie takich struktur jak nerwy obwodowe czy naczynia jest znacznie trudniejsze niż u pacjentów dorosłych. Wykonywanie wyżej wymienionych procedur przy użyciu wysokiej klasy aparatu usg znacznie skraca czas samej procedury oraz ułatwia jej zrealizowanie - mówi lek. med. Anna Piasecka, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci Szpitala Pediatrycznego.

szpitalNa ten sam oddział trafił też wideolaryngoskop wraz z wyposażeniem. Zestaw do trudnej intubacji składa się z dwóch elementów. Jeden z nich to lekki i przenośny wideolaryngoskop wyposażony w kolorowy, dotykowy monitor o wysokiej rozdzielczości, który zapewnia doskonałą wizualizację dróg oddechowych. Wyraźny obraz na monitorze zwiększa bezpieczeństwo intubacji. Dodatkowo specjalny kształt łyżek laryngologicznych wideolaryngoskopu ułatwia intubację szczególnie trudnych przypadków. Drugi element zestawu do trudnej intubacji, to giętki endoskop intubacyjny wyposażony w ruchomą końcówkę roboczą z kamerą i źródłem światła. Co ważne, podgrzewana optyka zapobiega parowaniu kamery. Urządzenie to może być zastosowane nie tylko w krytycznie trudnych przypadkach intubacji dotchawicznej, ale również wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu (podawanie leków) oraz służyć do usuwania ciał obcych lub odsysania wydzieliny lub krwi z tchawicy i oskrzeli.

szpitalTrzeci zakup Szpitala Pediatrycznego będzie wykorzystywany na Oddziale Pediatrycznym oraz na Oddziale Niemowlęcym. To wysokiej klasy aparat MMS Ohmega R, który służy do przeprowadzania badań wielokanałowej, 24-godzinnej impedancji i pH-metrii przełyku. Badanie to pozwala ocenić zmiany pH w przełyku, zdiagnozować charakter refluksu oraz jego powiązania z występującymi u pacjenta objawami. Urządzenie to umożliwi realizację procedur medycznych do tej pory nie realizowanych w tutejszym szpitalu. Łączny koszt zakupu wymienionych urządzeń medycznych to 403 909 zł. Ich nabycie przez Szpital Pediatryczny było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej - 200 tys. zł, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego - 150 tys. zł oraz Fundacji "Razem dla Dzieci" - 40 tys. zł. Pozostała kwota, 13 909 zł, pochodziła ze środków własnych szpitala. - Serdecznie dziękuję władzom powiatu bielskiego, województwa śląskiego oraz Fundacji "Razem dla Dzieci" za udzielone nam wsparcie, które umożliwiło zakup nowoczesnych, wysokiej klasy urządzeń medycznych, które pozwolą personelowi naszego szpitala jeszcze lepiej diagnozować i leczyć naszych pacjentów - mówi Katarzyna Czauderna, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

 

 

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl