Badania, które identyfikują infekcję

Data dodania: 07 lut 2023 463

badania labObecna zima mocno daje się we znaki nie tylko intensywnymi opadami śniegu ale również dużą liczbą infekcji układu oddechowego spowodowanych przez grypę oraz wirus RSV. Objawy początku tych chorób są bardzo zbliżone więc chcąc skutecznie leczyć siebie lub swoje dziecko, powinniśmy wiedzieć, z jaką dolegliwością mamy do czynienia. Odpowiedź na to pytanie dają badania, które można wykonać w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej.

W ostatnim czasie szczególnie aktywny jest wirus RSV, który małymi pacjentami zapełnił oddziały nie tylko Szpitala Pediatrycznego ale niemal wszystkich dziecięcych szpitali w kraju. - Wirus RSV stanowi szczególnie duże zagrożenie dla dzieci ze względu na jego wysoką zakaźność. Do zakażenia dochodzi bardzo łatwo zarówno drogą kropelkową, jak i przez dłonie czy przedmioty dlatego też niemal każdy dwulatek ma już tę infekcję za sobą. Co ważne, układ immunologiczny nie zabezpiecza człowieka przed kolejnym zachorowaniem, stąd wirus ten jest bardzo groźny dla dorosłych obciążonych innymi chorobami oraz dla osób w podeszłym wieku. Jednak najbardziej groźny jest on dla niemowląt, u których najczęściej powoduje zapalenie oskrzelików i płuc, prowadząc do blokowania dróg oddechowych – informuje Monika Piwowarska, specjalista mikrobiologii medycznej w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. Ale tej zimy obserwujemy dużą liczbę infekcji spowodowanych nie tylko wirusem RSV, bo bardzo aktywna – zarówno wśród dzieci jak i dorosłych – jest także grypa. Problem w tym, że choroby te, zwłaszcza na początku infekcji, mają zbliżone objawy i trudno jednoznacznie stwierdzić, z jakim wirusem mamy do czynienia. A od właściwej diagnozy zależy wszak skuteczność leczenia. - Precyzyjną odpowiedź na pytanie o to, z jakim rodzajem infekcji mamy w danym przypadku do czynienia, daje diagnostyka wykonana na podstawie wymazu z gardła i nosa. Badania takie wykonujemy dla pacjentów naszego szpitala, ale nie tylko, bo odpłatnie mogą z nich skorzystać wszyscy zainteresowani, zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. W naszym laboratorium wykonujemy badania antygenowe w kierunku RSV lub grypy. Można je wykonać już w pierwszych dniach od wystąpienia objawów. Wymaz pobierany jest w naszej placówce, tu także przeprowadzana jest analiza więc wynik otrzymujemy w bardzo krótkim czasie – mówi Aneta Chtiej, kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Szpitala Pediatrycznego.

Laboratorium znajduje się na piętrze budynku szpitalnych poradni (tuż obok bramy wjazdowej), a wymaz pobierany jest od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00. Na badanie, które nie wymaga skierowania od lekarza, najlepiej wcześniej umówić się telefonicznie pod numerem 33 828 40 78.

 

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl