Warto zrobić takie badanie

Data dodania: 09 lip 2015 88

W laboratorium Szpitala Pediatrycznego także osoby dorosłe mogą wykonać badanie sprawdzające stężenie kalprotektyny w kale, dzięki czemu można wykryć lub monitorować poważne schorzenia jelit. Warto więc nawet profilaktycznie zrobić takie badanie.

- Kalprotektyna jest białkiem wiążącym wapń i cynk, które stanowi około 60 procent wszystkich białek cytoplazmatycznych obecnych w neutrofilach. Dzięki niezwykłej stabilności nie ulega degradacji w układzie pokarmowym i może być wiarygodnie oznaczana w próbkach kału jako marker stanu zapalnego w nieswoistych zapaleniach jelit takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego – informuje Maria Drzewicka, kierownik laboratorium Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Badanie stężenia kalprotektyny warto wykonać z kilku powodów.

Po pierwsze takie badanie pozwala na odróżnienie nieswoistych zapaleń jelit od innych dolegliwości o podobnych objawach takich jak na przykład zespół jelita nadwrażliwego czy też od zaburzeń czynnościowych.

Po drugie ujemny wynik tego badania z dużym prawdopodobieństwem wyklucza chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego i pozwala uniknąć badań inwazyjnych.

Wreszcie po trzecie  kalprotektyna służyć może do monitorowania stanu zdrowia osób cierpiących na nieswoiste zapalenie jelit i poddanych leczeniu operacyjnemu, gdyż umożliwia wczesną ocenę wyników prowadzonej terapii oraz wykrycie ewentualnego nawrotu choroby.

Aby wykonać badanie poziomu kalprotektyny należy w laboratorium szpitala, które mieści się w budynku zajmowanym przez poradnie czyli tuż obok bramy wjazdowej, oddać w plastikowym pojemniku próbkę świeżego kału. Od 7.00 do 10.00 próbki przyjmowane są na parterze w pokoju nr 21, a od 10.00 do 19.00 w okienku na pierwszym piętrze. Koszt badania to 160 zł, a wynik otrzymuje się w ciągu 24 godzin.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl