Początek medycznej współpracy

Data dodania: 26 wrz 2015 98

Spora grupa lekarzy pediatrów i lekarzy rodzinnych odpowiedziała na zaproszenie Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej do spotkania, które ma być początkiem współpracy między lecznictwem otwartym i szpitalnym. Cel tej współpracy to dobro małych pacjentów.

Spotkanie odbyło się 23 września w siedzibie Beskidzkiej Izby Lekarskiej w Bielsku-Białej, a w jego trakcie między innymi Szpital Pediatryczny zaprezentował przybyłym lekarzom swój medyczny potencjał. - Chcielibyśmy nawiązać bezpośredni kontakt z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej na zasadzie wymiany doświadczeń, dyskusji na temat problemów pacjentów i wzajemnej edukacji oraz skończyć z czymś, co można nazwać anonimowością medycyny. A u małych dzieci jest to bardzo ważne, bo wszak dobra znajomość danego przypadku i dokładny wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta są wyjątkowo istotne w procesie leczenia. Samo skierowanie dziecka do szpitala to w niektórych przypadkach stanowczo za mało. I kwestia druga. Z naszych obserwacji i doświadczeń wynika, że przy ścisłej i systematycznej współpracy szpitala z podstawową opieką zdrowotną część małych pacjentów trafiających dzisiaj do nas na hospitalizacje mogłaby być leczona ambulatoryjnie. To rozwiązanie lepsze dla dziecka i tańsze dla systemu ochrony zdrowia. Tak więc podsumowując: naszym celem jest to, aby Szpital Pediatryczny i podstawowa opieka zdrowotna stanowiły jeden zgrany element, dla którego priorytetem jest zdrowie dziecka – mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. A Lidia Zuber-Fabia, ordynator Oddziału Pediatrycznego dziecięcego szpitala przypomina, że kiedyś współpraca między szpitalem a lecznictwem otwartym nie tylko istniała, ale była bardzo ścisła. -Potem to się niestety gdzieś rozmyło, a dziś jest tak dużo poradni, że części koleżanek i kolegów z podstawowej opieki zdrowotnej nawet nie znamy. Tymczasem ta wzajemna współpraca szpitala i lecznictwa otwartego jest bez wątpienia bardzo dobrym rozwiązaniem i cieszę się, stawiamy pierwszy krok w kierunku jej odbudowania – mówi Lidia Zuber-Fabia.

Podczas spotkania w Beskidzkiej Izbie Lekarskiej padły deklaracje, że wzajemna wymiana medycznych doświadczeń między pracownikami Szpitala Pediatrycznego a lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej będzie kontynuowana i nabierze cyklicznego charakteru. Medyczne spotkania mają być organizowane raz na kwartał, a w ich trakcie omawiane będą najważniejsze problemy zgłaszane przez lekarzy lecznictwa otwartego i szpitalnego. Na spotkania mają być także zapraszani pracownicy ośrodków klinicznych.

- Uważam, że takie spotkania to wspaniały pomysł, bo niestety, na co dzień mamy ze sobą słaby kontakt, a patrząc na ogromną ilość pacjentów, których codziennie około trzy setki odwiedzają nasze poradnie, wydaje się, że warto wymieniać z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej doświadczenia i uwagi dotyczące tego, kogo i w jakim trybie kierować do poradni specjalistycznych – mówi Weronika Beszter, kierownik poradni specjalistycznych działających przy Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Sekretariat czynny w godzinach: 7:00 - 14:30

Adres:Bielsko-Biała, ul.Sobieskiego 83
Telefon:33 828 40 00
Fax:33 815 16 30
E-mail: szpital@szpitalpediatryczny.pl